Reklama

Reklama

Rekordowa liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS. Jest ich więcej niż przed pandemią

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Rekordowa liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS. Jest ich więcej niż przed pandemią - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W regionie łódzkim jest obecnie ponad 42,4 tys. ubezpieczonych z Ukrainy. Tylu obcokrajowców tej narodowości jeszcze w naszym regionie nie było. Lockdown i pandemia przyhamowały w ubiegłym roku przyjazd przedstawicieli tej narodowości do Polski, ale obecnie sytuacja wróciła już do normy. ZUS odnotował przyrost przyjezdnych w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

Reklama

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w całym kraju) na koniec marca 2021 roku wyniosła 766 tys., w kwietniu było ich już 780,5 tys. W województwie łódzkim, na koniec marca br. zgłoszono do ubezpieczeń – 53,4 tys. obcokrajowców. 

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 564 tys. Na drugim miejscu są Białorusini - 54,4 tys.  Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich  14,3 tys. Dokładnie w ten sam sposób sytuacja wygląda w naszym województwie. - Najwięcej zgłoszonych do ubezpieczeń cudzoziemców pochodzi z Ukrainy – 42 437, następnie z Białorusi – 2 207  i z Gruzji – 1 198 – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Ubezpieczeni z Ukrainy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim na koniec 2019 roku do ubezpieczeń w ZUS zgłoszonych było w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy. Z powodu Covid -19 i wprowadzonego lockdownu, w 2020 r. liczba pracujących w województwie przedstawicieli Ukrainy zmalała na koniec czerwca do 31,4 tys. Obecnie mamy zdecydowany rekord, jeśli chodzi o liczbę osób tej narodowości zgłoszonych do ubezpieczeń, bo jest ich już prawie 42,5 tys. Niewątpliwie ma to związek z otworzeniem granic. 

- Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in.  z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. Jednak żadna z nich nie podlega ubezpieczeniom w łódzkich placówkach ZUS. Mamy za to np. 6 osób z Wybrzeża Kości Słoniowej i 213 osób z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys. Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. 

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy