Reklama

Reklama

Rewolucyjna zmiana, w terenie zabudowanym tylko do 30 km/h?! Jest projekt rezolucji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Rewolucyjna zmiana, w terenie zabudowanym tylko do 30 km/h?! Jest projekt rezolucji - Zdjęcie główne

Maksymalna dozwolona prędkość w terenie zabudowanym miała by zostac obniżona do 30 km/h | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prawie 2,5 tysiąca osób zginęło w 2020 roku w Polsce w wypadkach drogowych, w całej Unii Europejskiej było to prawie 22 tys. ofiar. Parlament Europejski twierdzi, że ma pomysł, by to zmienić i przyjął projekt rezolucji o... ograniczeniu prędkości w terenie zabudowanym do 30 km/h.

Reklama

- PE postawił sobie za cel osiągnięcie zerowej liczby ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej do 2050 r. Rozważa wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym i zerową tolerancję dla nietrzeźwych kierowców. Powodują oni 25 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków - informuje RMF 24.

W ub.r. w Polsce poza śmiercią 2.491 osób wypadki spowodowały rany u ok. 26.500 osób, w tym ciężkie i 8.800 osób. Na tle innych krajów Unii wypadamy fatalnie.

Czy ograniczenie prędkości aż do 30 km/h spowoduje, że do tragedii będzie dochodziło znacznie rzadziej? Sceptycy uważają, że tak znaczne ograniczenie spowoduje - zwłaszcza w godzinach szczytu - gigantyczne korki w centrach wielu miast, nie tylko tych wielkich.

Z drugiej strony z analiz wynika, że jeżeli auto uderzy w pieszego z prędkością 30 km/godz., ryzyko śmierci wynosi 5 proc., ale gdy prędkość wynosi 50 km/godz. to ryzyko wzrasta aż do 50 proc.

Projekt rezolucji przyjęto w środę 615 głosami za, przy 24 przeciw i 48 wstrzymujących się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy