Reklama

Reklama

Rodzice mogą starać się o dodatkowy zasiłek. ZUS przedłuża termin i podaje szczegóły

Opublikowano: 17 lutego 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Rodzice mogą starać się o dodatkowy zasiłek. ZUS przedłuża termin i podaje szczegóły - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do 28 lutego z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać sprawujący opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia, bądź starszym dzieckiem, jeśli posiada ono odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

Reklama

Poprzedni termin mijał 14 lutego, podjęto jednak decyzję o przedłużeniu go o dwa tygodnie.

Z zasiłku nie skorzystają rodzice, których dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS – wskazuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -5

    Zorientowany

    Zasiłek przysługuje rodzicowi dziecka do lat 8 w momencie zamkniecia placówki szkolnej, jeżeli jest otwarta to nic nikomu się nie należy ponieważ jest obowiązek szkolny. Patologia nie ma tu nic wspólnego. Trzeba najpierw przeczytać przepisy i dopiero komentować.

  • 6 miesięcy temu | ocena +8 / -1

    NM

    Znów patole będę wyciągać łapy po socjal.