Reklama

Reklama

Rodzinna zabawa w Leszczynku. Trwa piknik z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 11 cze 2022 13:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Corocznie 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W gminie Kutno świętowanie rozpoczęło się nieco wcześniej wyjątkowym piknikiem rodzinnym. W trakcie wydarzenia wręczono również odznaczenia i medale dla krwiodawców.

Reklama

Piknik zorganizowany został przez Miejsko–Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Kutnowskim Szpitalu Samorządowym na terenie Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie to stanowi okazję do zwiększenia świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom bezpiecznej krwi oraz podziękowania honorowym krwiodawcom za jej dar. 

- Krew i produkty krwiopochodne oraz ich transfuzja stanowią kluczowy aspekt opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Codziennie ratują miliony istnień, poprawiają zdrowie oraz jakość życia wielu pacjentów. Krew jest lekiem, który nie ma zamiennika, bo dotąd nie wynaleziono substytutu, nie da się jej kupić ani wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest człowiek – Honorowy Dawca Krwi – zaznacza Zarząd HDK PCK Kutno.

Piknik rozpoczął się punktualnie o godz. 14:30. Na przybyłych czekała masa atrakcji, m.in. konkursy tematyczne, zabawy z animatorami czy możliwość zabawy na dmuchańcach.  Nie zabrakło również pokazu sprzętu i jednostek OSP z terenu gminy Kutno, stoisk z watą cukrową, lodami i sorbetami, a nawet symulatora dachowania!

O godz. 15:00 przyszła natomiast pora na wręczenie odznaczeń dla krwiodawców. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, w tym m.in. poseł Tadeusz Woźniak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Kaczmarczyk, wójt gminy Kutno Justyna Jasińska oraz członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła. 

- Jesteście bardzo istostni z punktu widzenia zabezpieczania polskich obywateli przed utratą życia i zdrowia. W sytuacji kryzsysu na Ukrainie, w sytuacji wojny bardzo dobrze widzimy jak ważna jest krew. Uważam, że jesteście współczesnymi bohaterami. [...]  Dajecie dar życia, niejednokrotnie uratowaliście ludzkie życie - mówił Norbert Kaczmarczyk. 

Patronatem honorowym wydarzenie objęli poseł Tadeusz Woźniak oraz wójt gminy Kutno Justyna Jasińska. 

Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa i laureata Nagrody Nobla za odkrycie grup krwi. Święto pojawiło się w kalendarzu w 2004 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy