Reklama

Rolnik spod Kutna oskarżony o oszustwa i przywłaszczenia na kwotę blisko 3 mln złotych!

Opublikowano:
Autor:

Rolnik spod Kutna oskarżony o oszustwa i przywłaszczenia na kwotę blisko 3 mln złotych! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prokuratura Okręgowa w Łodzi skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 29 – letniemu rolnikowi spod Kutna, zarzucając mu popełnienie łącznie 18 przestępstw, w tym oszustw i przywłaszczeń na łączną kwotę blisko 3 mln złotych, gróźb karalnych, fałszowania dokumentów, wyłudzenia, oszustwa ubezpieczeniowego oraz o czyny polegające na n arażeniu na u szczuplenie podatkowe w kwocie niemal 800 tys złotych. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

Śledztwo wszczęte w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi pierwotnie dotyczyło oszustwa na sumę 233 700 złotych, przy sprzedaży ciągnika. 29 -latek doprowadził do przekazania przez pokrzywdzonego zapłaty w tej kwocie, wprowadzając go przy tym w błąd, co do możliwości i zamiaru realizacji transakcji – faktycznie sprzedaż ciągnika nie była możliwa, gdyż kilka dni wcześniej został on zajęty przez komornika. Podejrzewano, że 29–latek może mieć na koncie także inne przestępstwa, dlatego też do postępowania połączono sprawy toczące się w innych prokuraturach.

- Przypuszczenia te potwierdziły się. Najpoważniejszy z zarzutów związany jest z oszustwem przy sprzedaży gospodarstwa rolnego za kwotę 1 mln 450 tys złotych. Jak ustalono, w lutym bieżącego roku podejrzany we Wrocławiu zawarł z przedstawicielem jednej ze spółek, umowę przeniesienia własności gospodarstwa rolnego, wprowadzając kontrahenta w błąd , co do stanu prawnego maszyn i inwentarza, wchodzącego w jego skład. Posługiwał się przy tym podrobionymi dokumentami bankowymi, zwłaszcza zaś nieoryginalną promesą, wskazująca na rzekomą redukcję długu, jaki ciążył na gospodarstwie - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Kolejne z zarzuconych przestępstw dotyczą przywłaszczenia powierzonych samochodów marki BMW i Citroen. Podczas rejestracji jednego z tych pojazdów, 29–latek wyłudzając poświadczenie nieprawdy, doprowadził do wskazania w dowodzie rejestracyjnym, niezgodnie z rzeczywistością, siebie jako właściciela. Jak ponadto ustalono, w latach 2013–2014 r. podejrzany doprowadził jednego z pokrzywdzonych do rozporządzenia mieniem w kwocie łącznej ponad 136 tys złotych.

Taka była bowiem wartość wykonanej usługi zbioru kukurydzy. Wiele wskazuje na to, że zlecając wykonanie tych prac 29-latek zakładał, że za nie zapłaci. Kolejny z zarzutów, dotyczy także przywłaszczenia na szkodę jednej z firm leasingowych, objętych za stawem rejestrowym maszyn i urządzeń rolniczych o wartości 400 tys. złotych. Zebrane dowody dostarczyły także podstawy do sformułowania zarzutu kierowania gróźb karalnych w sto sunku do mężczyzny, który wcześniej stał się ofiarą przestępstwa oszustwa. W zakresie przestępstw podatkowych , ujęte w akcie oskarżenia zarzuty, dotyczą natomiast narażenia na bezpodstawny zwrot podatku V AT w łącznej kwocie blisko 800 tys. złotych. Jak ustalono, w latach 2014-2015 oskarżony przedkładał w Urzędzie Skarbowym w Kutnie niezgodne ze stanem rzeczywistym deklaracje podatkowe, które miały znajdować poparcie w niezgodnych z rzeczywistością i nierzetelnych fakturach VAT. Przeprowadzone kontrole zapobiegły wypłacie nienależnych kwot. Od lipca bieżącego roku oskarżony przebywa w areszcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE