reklama
reklama

Rusza akcja szczepienia lisów w powiecie kutnowskim. Jest ostrzeżenie dla mieszkańców!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rusza akcja szczepienia lisów w powiecie kutnowskim. Jest ostrzeżenie dla mieszkańców! - Zdjęcie główne

Rusza akcja szczepienia lisów w powiecie kutnowskim. Jest ostrzeżenie dla mieszkańców! | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W powiecie kutnowskim potrwa ona od 21 września do 1 października. Uwaga! Szczepionek pod żadnym pozorem nie wolno dotykać. Opublikowano również rekomendację, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, gdzie prowadzona będzie akcja szczepień.
reklama

Akcja szczepienia lisów w powiecie kutnowskim. Na co uważać?

W komunikacie Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii czytamy, że szczepionka będzie zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola i łąki (z pominięciem terenów zabudowanych). Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty – mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego zostanie zrzuconych 30 dawek szczepionki na 1 km2.

- Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 m. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa – czytamy.

Dodano również, że znalezionej szczepionki nie należy dotykać ani przenosić w innej miejsce. „Ludzki zapach” na niej pozostawiony sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Warto pamiętać, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku jej otwarcia należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

- Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa, lub skaleczenia skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ręce lub inne nie zakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem – czytamy.

Jak informuje portal rmf.fm każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Apeluje się, aby przez dwa tygodnie po jej wyłożeniu nie puszczać wolno psów i kotów!

Przypomnijmy, wścieklizna to śmiertelna choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta dzikie oraz domowe. W kwietniu 2022 roku w powiecie gostynińskim w odległości mniejszej niż 50 km od powiatu kutnowskiego potwierdzono jej 2 nowe ogniska. 

Info: ŁWLW

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama