Reklama

Reklama

Rząd będzie zaglądał na prywatne konta? Nowa ustawa ma... zwalczać terroryzm

Opublikowano: pon, 7 gru 2020 06:00
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rząd będzie zaglądał na prywatne konta? Nowa ustawa ma... zwalczać terroryzm - Zdjęcie główne

Rząd będzie zaglądał na prywatne konta Polaków? | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku, rząd planuje uruchomienie tzw. Systemu Informacji Finansowej. Dawałby on dostęp m.in. do informacji dotyczących rachunków bankowych – a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Po co rządzącym takie informacje?

Reklama

Jak poinformował portal rp.pl – projekt ustawy o Systemie Inforacji Finansowej jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecne plany wskazują, że ustawa ma zostać przyjęta jeszcze w I kwatrale przyszłego roku.

Projektodawca zaznacza, że ustawa wynika z dostosowania polskiego porządku prawnego do unijnej dyrektywy dotyczącej zopobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terorroryzmu.

- Celem utworzenia Systemu Informacji Finansowej (SInF) ma być gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych, rachunkach w SKOK, rachunkach płatniczych w innych podmiotach, rachunkach papierów wartościowych, rachunkach zbiorczych wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi, jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych – czytamy w opisie projektu.

Pozostaje jeszcze pytanie, kto i w jaki sposób będzie korzystał z danych zawartych w SIF. Rządowe informacje wskazują, że będą one wykorzystywane do realizacji zdań ustawowych sądów, prokuratury oraz służb. Uprawnienia i dostęp do informacji z systemu dostanie najpewniej ABW, CBA, Straż Graniczna, policja, SKW, SWW i Urząd Skarobowy.

Zapisy ustawy wskazują, że nowe przepisy ułatwią typowanie tych rachunków bankowych, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej. Dodatkowo, służby będą miału możlowść lokalizowania majątku w związku z postępowaniami sądowymi. Władze zaznaczają też, że ustawa ma odciążyć organy administracji publicznej oraz instytucje finansowe.

Wśród internautów pojawiło się sporo kontrowersji związanych z planowanymi przepisami – chodzi głównie o to, czy to rozwiązanie będzie bezpieczne. Problem w tym, że Polska nie ma w tym temacie zbyt wiele do powiedzienia, kraje UE mają bowiem obowiązek dostosowania się do nowych dyrektyw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)
 • rok temu | ocena +1 / -0

  Skarobowy

  A dlaczego nie informowaliście wcześniej o powstaniu nowego urzędu: Urząd Skarobowy ???

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Mrrr

  Niestety, ale wiele ustaw to wynik "wypocin urzędzie z UE! Kraje członkowskie nie mają nic do powiedzenia! Jeszcze trochę i będzie jeden wódz, jedna partia!

 • rok temu | ocena +0 / -2

  Monia

  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu mile... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Skarpeta

  No to skarpety w ruch

 • rok temu | ocena +4 / -0

  leon

  W majtki też będą zaglądać?

 • rok temu | ocena +4 / -0

  ....

  A polityk wykorzysta ten mechanizm do kradzieży środków zgromadzonych przez Polaków na kontach Osobistych w chwili gdy będą tego potrzebowali bo braknie im na swoje wynagrodzenia lub dla emerytów czy rencistów zacznie sie złodziejstwo w Polsce a usłyszymy że to są środki zgromadzone z przestępstw i tak chcą łatać dziure którą zami robią , czyli leg... Rozwiń