Reklama

Reklama

Rząd dementuje fakenewsa dotyczącego szczepionek. "Polska zakupiła 85 mln dawek"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rząd dementuje fakenewsa dotyczącego szczepionek. "Polska zakupiła 85 mln dawek" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kancelaria Premiera komentuje ostatnie doniesienia w sprawie szczepionek. Rząd dementuje informacje, jakoby Polska zrezygnowała z dodatkowych dawek szczepionki przeciw COViD-19 w ramach unijnego mechanizmu zakupów.

Reklama

Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Początkowo rząd zamówił 60 mln dawek szczepionki na podstawie umów z firmami: Astra Zeneca, J&J, Moderna, Pfizer/BioNTech (pierwsza umowa), CureVac.

Następnie Polska skorzystałą z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r., jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach dodatkowych umów zamówiono kolejne 25 mln dawek szczepionek. Zgodnie z zobowiązaniami producenta, szczepionki będą dostarczane od II kwartału 2021 r. (z określoną liczbą dostaw w ujęciu na każdy kwartał).

- Ze względu na dostawy dopiero na przełomie 2021 i 2022 r., Polska nie potrzebowała kolejnych dawek szczepionki firm Moderna i Pfizer. To zamowienie nie zmieniłoby nic w procesie szczepień populacyjnych w 2021 r. Wszystkie kraje Unii Europejskiej zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki w porównaniu do ich obecnej dostępności. Ten problem dotyczy również Polski. Przygotowany przez Polskę proces szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień umożliwia znacznie szybsze szczepienia, niż ma to obecnie miejsce - czytamy w rządowym komunikacie.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 5 tys. punktów szczepień. W sytuacji, gdyby nie występowały problemy z dostępnością oraz dostawą szczepionek, do końca marca moglibyśmy zaszczepić ok. 11 mln osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy