Reklama

Rząd wprowadza stan epidemii! Co to znaczy?

Opublikowano:
Autor:

Rząd wprowadza stan epidemii! Co to znaczy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Dowiedzieliśmy się również, że szkoły pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych, oraz, że kara za nieprzestrzeganie kwarantanny może wynieść nawet 30 tys. zł.

W rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Michał Modro wyjaśniał, czym jest stan epidemii i z czym się wiąże.

– Stan epidemii to sytuacja, kiedy już wystąpiła epidemia. Stan zagrożenia poprzedza stan epidemii – wyjaśnia w rozmowie z WP Michał Modro.

Istnieje różnica pomiędzy tymi stanami. Teraz można wprowadzić tzw. “strefy zero”, czyli obszar znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlega on ściśle określonym ograniczeniom i środkom kontroli.

– Minister wydaje rozporządzenie, wskazuje, gdzie wprowadzone są “strefy zero. Dla przykładu, jeżeli dzisiaj najwięcej przypadków zakażeń mamy w województwie łódzkim, to można Łódź uznać za “strefę zero” – mówi prawnik dla WP.

To może wiązać się z czasowym zamknięciem miasta, wprowadzeniem zakazu wyjazdu lub wjazdu do niego, rozmieszczeniem na granicach miasta punktów kontrolnych.

– Trochę tak, jak zrobiono w Wuhan. Ludzie byli zamknięci w domach, nie mogli wyjeżdżać – dodaje M. Modro..

Podczas stanu epidemii cały czas obowiązują również ograniczenia, które wprowadza stan zagrożenia epidemicznego.

- Wspólnie z ministrem MSWiA podpisaliśmy rozporządzenie wprowadzające stan epidemii w Polsce. Stan epidemii nakłada nowe obowiązki i prerogatywy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusu. Ogłoszenie epidemii w kraju jest trudną decyzją, ale patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na liczbę osób, które umierają codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej poinformowano o szczegółach:

  • sklepy spożywcze i apteki w centrach handlowych będą otwarte
  • wprowadzono bardziej surowe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny; od teraz złamanie zakazy wychodzenia będzie równało się z karą w wysokości 30 tysięcy złotych
  • Minister Zdrowia, oraz marszałkowie województw, mogą kierować konkretne osoby w dane tereny objęte największym uderzeniem epidemii
  • zostanie przedłużany okres możliwości pobierania specjalnego zasiłku dla rodziców, ze względu na przedłużony termin zamknięcia szkół
  • przygotowane jest wprowadzenie kontroli nad cenami podstawowych produktów, aby zapobiec nadmiernym podwyżkom
  • wprowadzenie stanu epidemii nie ma wpływu na datę wyborów, te mają odbyć się wg. planów, tj. 10 maja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE