Największe nasilenie działań koncentruje się obecnie na granicy z Niemcami. Łącznie kontrole odbywają się w 52 miejscach, z czego 16 to stałe punkty graniczne. W województwie zachodniopomorskim utworzono cztery główne punkty stałej kontroli: Osinów Dolny–Hohenwutzen, Krajnik Dolny–Schwedt, Gryfino–Mescherin oraz Lubieszyn–Linken. Przekraczanie granicy możliwe jest w 19 miejscach na terenie województwa.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zaznaczył wyraźnie: – Tylko Straż Graniczna może kontrolować granicę. Wypowiedź ta miała na celu podkreślenie, że zgodnie z obowiązującym prawem to właśnie SG jest jedynym organem odpowiedzialnym za przeprowadzanie tego typu działań. Minister zapewnił również, że kontrole nie będą uciążliwe dla obywateli, a ich charakter ma być selektywny, ograniczający się do pojazdów i osób, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie naruszenia przepisów.
Skoordynowane siły państwowe
Działania Straży Granicznej wspierane są przez inne służby. – Mamy zaangażowane w skali kraju olbrzymie środki i siły. 800 strażników granicznych będzie dzisiaj już kontrolowało, do tego wzmocnionych grupą 300 policjantów, 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i również 200 żołnierzy żandarmerii wojskowej – przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej.
W samym województwie zachodniopomorskim kontrolą granic zajmować się będzie 182 funkcjonariuszy SG, wspomaganych przez 123 policjantów, 100 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i – w razie konieczności – 200 żołnierzy WOT.
Sprawna logistyka na przejściach granicznych
Władze regionu zapewniają, że pomimo wzmożonych działań, przepustowość przejść zostanie zachowana. – Naszym podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do wjazdu osób nieuprawnionych do Polski od strony Niemiec, ale również naszym zadaniem jest tak zorganizowanie ruchu, żeby go nie spowalniać i żeby 14 tys. osób w naszym i woj. lubuskim mogło spokojnie i bez problemu dojeżdżać do pracy – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
Na czterech kluczowych przejściach: Lubieszyn (DK10), Kołbaskowo (A6), Rosówek (DK13) i Krajnik Dolny (DK26), wdrożono nowe zasady organizacji ruchu. Zmiany obejmują m.in. ograniczenia prędkości i wyłączenia pasów z użytkowania. – To są spowolnienia, organizacje są tak wystawione, aby powodować jak najmniejsze utrudnienia. Nie spodziewamy się zatorów, ale jakby były, będziemy adekwatnie reagować – podkreślił Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Dokumenty obowiązkowe przy przekraczaniu granicy
Podróżni muszą pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu. Urzędnicy przypominają, że aplikacja mObywatel – mimo popularności – nie uprawnia do przekroczenia granicy. Funkcjonariusze Straży Granicznej korzystają z mobilnych urządzeń, co pozwala na szybką weryfikację dokumentów i kontrolę przestrzeni ładunkowej pojazdów.
W czerwcu 2025 roku niemieckie służby graniczne odmówiły wjazdu 163 cudzoziemcom próbującym przedostać się na terytorium Polski przez województwo zachodniopomorskie. To pokazuje skalę problemu i potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Granica z Litwą również pod obserwacją
Równolegle kontrolą objęto granicę z Litwą. Tam działa obecnie 13 punktów kontrolnych, z czego trzy to przejścia graniczne: Budzisko i Ogrodniki (drogowe) oraz Trakiszki (kolejowe). Kontrole prowadzone są tam przez całą dobę. Pozostałe dziesięć punktów to miejsca kontroli doraźnej, przeznaczone głównie dla mieszkańców terenów przygranicznych i rolników.
Już pierwszego dnia służby zatrzymały obywatela Estonii, który przewoził czterech nielegalnych migrantów, prawdopodobnie obywateli Afganistanu. – Bezpieczeństwo państwa i jego obywateli jest najważniejsze i po to jest ta decyzja o selektywnej kontroli na granicy – zaznaczył wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Zmiany w ruchu drogowym i wspólne patrole służb
Na trasie S61 przy przejściu Budzisko–Kalwarija wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h i zwężono ruch do prawego pasa. Pojazdy kierowane są na dodatkową jezdnię prowadzącą do Miejsca Obsługi Podróżnych Budzisko Zachód, gdzie odbywa się selekcja do kontroli. Z kolei w Ogrodnikach na drodze krajowej nr 16 ograniczono prędkość do 30 km/h. Kontrole prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej we współpracy z 1. Podlaską Brygadą WOT, Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Krajową Administracją Skarbową.
Decyzja wpisująca się w szerszy kontekst europejski
Premier Donald Tusk ogłosił, że decyzja o przywróceniu kontroli została podjęta w celu "zredukowania do minimum niekontrolowanych przepływów migrantów". Zastrzegł przy tym, że kontrole mogą zostać przedłużone, jeśli sytuacja tego wymaga. – Uczynimy wszystko, aby te wyrywkowe kontrole były jak najmniej dotkliwe dla obywateli Polski, Litwy i obywateli Unii Europejskiej – zapewnił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Komentarze (0)