reklama
reklama

Samowolka spółdzielni, czy niewiedza mieszkańców? Pionier wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KCI

Samowolka spółdzielni, czy niewiedza mieszkańców? Pionier wyjaśnia - Zdjęcie główne

Samowolka spółdzielni, czy niewiedza mieszkańców? "Afera balkonowa" w Kutnie, Pionier wyjaśnia | foto KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDo kogo należy balkon i ostatnie słowo w kwestii jego renowacji? Do prawowitego właściciela mieszkania, a może jednak do spółdzielni mieszkaniowej? Te kwestie wywołały gorącą dyskusję wśród kutnowskich internautów, a punktem zapalnym był post dotyczący planowanej wymiany płytek na balkonach budynków zarządzanych przez RSM Pionier. Po tym, jak wylała się fala komentarzy, postanowiliśmy zapytać o sprawę u źródła.
reklama

Internauci kontra spółdzielnia

We wrześniu na facebookowej grupie Kutno pojawił się wpis, który w cierpkich słowach odnosił się do działań spółdzielni mieszkaniowej. 

- PIONIER dostal kasę i na siłę zakłada w blokach kafelki na balkonach bez względu czy masz czy nie masz już założonych. TEAGEDIA - napisał jeden z internautów (pisownia oryginalna). 

Na reakcje nie trzeba było długo czekać. Pod postem pojawiło się blisko 150 komentarzy, większość z nich dezaprobujących sposób realizacji inwestycji. 

- Chyba zart bloki po 40 parę lat a teraz wpadli na taki pomysł, kiedy wszyscy założyli we własnym zakresie??? - pyta uszczypliwie jedna z mieszkanek 

reklama

- Podkładka do podniesienia czynszu musi być [...] - Na klatkach niech kafelki pozakładają a nie na balkonach [...] Tynki odpadają,a takie były drogie patrząc na spłatę termomodernizacji... płytki na schodach przed klatką połamane, połowy już nie ma, proszę się 14 lat o wymianę/naprawę turbowenta na kominie bo spać nie można, a oni będą mi chińskie płytki kłaść na balkonie? Powodzenia - piszą inni. 

Niektórzy dostrzegają w zaistniałej sytuacji element starego, polskiego humoru. 

- Alternatywy 4 [...] Bareja by tego nie wymyślił - czytamy w komentarzach. 

Część internautów staje jednak w obronie Pioniera. 

- Balkon nie jest częścią mieszkania, to raz, więc mają do tego prawo. Dwa - to jest robione z funduszu remontowego, na który każdy co miesiąc płaci w czynszu - starał się wyjaśniać jeden z mieszkańców. 

reklama

- Kochani ale wiecie, że nikt nie trzyma was na łańcuchu w tych blokach i możecie zmienić miejsce zamieszkania? - pytał retorycznie kolejny internauta. 

Budynki młodsze nie będą, renowacje to konieczność

W zaistniałej sytuacji odezwaliśmy się do RSM Pionier, gdzie uzyskaliśmy obszerne wyjaśnienie. Jak tę kwestię widzi spółdzielnia?

RSM Pionier zaznacza, że większość budynków w zasobach spółdzielni to obiekty z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, a najstarszy budynek oddany był do użytku w 1960 r. Upływ czasu i warunki atmosferyczne wpływają na stopniowe zużywanie się budynków, a w ostatnich latach zaobserwowano postępujący proces degradacji płyt balkonowych.

reklama

- Świadczą o tym zacieki, plamy i wykwity na sufitach, jak również odpadający tynk, szczególnie w częściach czołowych płyt balkonowych, co wpływa na odkrywanie zbrojenia konstrukcji i jej korozję. RSM Pionier podejmuje szereg działań związanych z utrzymaniem budynków w należytym stanie technicznym oraz dostosowaniem budynków do nowych standardów bezpieczeństwa i ochrony pożarowej. W ostatnich latach sukcesywnie, w miarę potrzeb i możliwości finansowych Spółdzielni, prowadzone są również prace renowacyjne na elewacjach - tłumaczy Michał Tetkowski, zastępca prezesa RSM Pionier.

W ramach renowacji wykonywane jest mycie elewacji wraz z odgrzybieniem i malowaniem, a balkony i loggie poddawane są kompleksowemu remontowi. Odsłonięte zbrojenie zostaje oczyszczone i zaimpregnowane. Naprawie poddawane są sufity i czoła balkonów, naprawiane pęknięcia, uzupełniane ubytki, odgrzybiane i malowane powierzchnie sufitów.

reklama

 

Do kogo należy balkon?

A co z kafelkami na balkonach?  Jak zauważa Michał Tetkowski,  RSM Pionier jako zarządca budynków odpowiada za stan techniczny budynków i ich części wspólnych, w tym również takich elementów konstrukcyjnych jak balkony.

Dlatego w ramach prowadzonych prac płyty balkonowe zostają w pełni doszczelnione poprzez usunięcie starych warstw nawierzchni, wylewek i izolacji oraz wykonanie nowych warstw nawierzchniowych. Ponadto płyty zostają podwójnie zaizolowane przeciwwilgociowo. Wymienione zostają również obróbki blacharskie wokół płyt balkonowych oraz zakładane są nowe płytki mrozoodporne, antypoślizgowe.

- Wykonanie powyższych prac zapewnia szczelność płyty balkonowej, co przeciwdziała degradacji balkonów przez przecieki. Wbrew pojawiającej się opinii niektórych mieszkańców, wymiana płytek na balkonach nie jest nieprzemyślanym działaniem, a koniecznym elementem większej całości, jaką jest renowacja elewacji balkonowej. Niestety układanie przez mieszkańców płytek na balkonach bez wykonania właściwych warstw izolacyjnych nie daje takiej gwarancji szczelności płyt balkonowych, jak opisane wyżej prace wykonywane podczas robót renowacyjnych - podkreśla Michał Tetkowski. 

Spółdzielnia zauważa, że o rozpoczęciu prac na budynku mieszkańcy są zwyczajowo powiadamiani poprzez umieszczanie zawiadomień na tablicach ogłoszeń w obiekcie. Wszelkie wątpliwości, zapytania i problemy zgłaszane przez mieszkańców, niezależnie od drogi ich podania (pisemnie, ustnie, telefonicznie, elektronicznie), są na bieżąco wyjaśniane przez pracowników poszczególnych administracji.

- Pojawiały się zapytania mieszkańców dotyczące konieczności demontażu na czas robót klimatyzatorów czy zabudów balkonowych oraz konieczności wymiany płytek na balkonach. Po uzyskaniu wyczerpujących wyjaśnień i odpowiedzi Spółdzielni, ostatecznie prace wykonywane są bez oporów mieszkańców - przekonuje wiceprezes spółdzielni - Zdajemy sobie sprawę z utrudnień dla mieszkańców powstałych na czas prowadzonych prac remontowych, ale liczymy na zrozumienie konieczności ich wykonania. Wierzymy, że efekt przeprowadzonych renowacji w rezultacie zadowoli mieszkańców i zrekompensuje czasowe niedogodności - zapewnia.

W bieżącym roku Pionier przeprowadzi renowacje elewacji na dziewięciu budynkach, w tym  siedmiu na osiedlu Środmieście-Tarnowskiego-Rejtana i dwóch na osiedlu Grunwald-Łąkoszyn.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama