Truskawki z Biedronki skażone groźnym wirusem
GIS został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko.
Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A.
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g; Numer partii: 0000/13-3120/2095; Kraj pochodzenia: Maroko; Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania
Produkt był wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn (sieć sklepów Biedronka); REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska.
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Przedmiotowy produkt był w obrocie w Polsce prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r. Organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Biuro prasowe Biedronki przekazało portalowi RadioZET.pl, żesieć natychmiast podjęła niezbędne działania: wycofała produkt i poinformowała klientów o sytuacji.
Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem.
WZW może powodować żółtaczkę
WZW A jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne. U osób dorosłych częstym objawem zakażenia HAV jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty.
Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni. U około 15% pacjentów objawy nawracają lub trwają ciągle nawet przez okres 6-9 miesięcy. U dzieci ponad 90% przypadków zakażenia tym wirusem przebiega bez objawów lub z objawami niespecyficznymi, bez żółtaczki.
Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.