- Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Coraz więcej osób - zarówno młodych jak również tych starszych - ma konto w banku, korzysta z kart płatniczych oraz specjalnych aplikacji na telefony komórkowe. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę Obecnie ponad 75 proc. klientów ZUS z naszego regionu otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.
Rzecznik ZUS dodaje też, że bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Na ubankowieniu zyskują więc seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz.
Cały czas bardzo duża liczba seniorów pada ofiarą wyłudzeń „na wnuczka” czy „na policjanta”. Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych.
- Posiadanie karty bankomatowej zmniejsza ryzyko oszustwa seniora, wtedy o wiele trudniej jest taką osobę okraść. Senior powinien zapamiętać kod pin. W żadnym wypadku ten unikalny kod nie powinien być zapisywany na karcie – informuje asp szt Marzanna Boratyńska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
Warto edukować seniorów, na jak duże niebezpieczeństwo są wystawieni. Założenie konta bankowego i wypłata świadczeń emerytalnych bezpośrednio na rachunek bankowy to jeden z najlepszych ograniczenia ryzyka wyłudzeń i oszustw. O wiele trudniej jest okraść osobę, która posiada kartę, niż tą która posiada gotówkę.