reklama

Śladami doktora Troczewskiego

Opublikowano:
Autor:

Śladami doktora Troczewskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTowarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz osiemnasty zorganizowało Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Udział wzięło 274 uczestników - dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego, 22 opiekunów i 8 przewodników-członków TPZK. Okazja była wyjątkowa, bo w tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin dra Antoniego Troczewskiego – kutnowskiego społecznika i Honorowego Obywatela Miasta Kutno.

Uczestnicy rajdu wyruszyli spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali śladami działalności doktora Antoniego Troczewskiego. W trakcie wędrówki grupy dzieci i młodzieży zapaliły znicze przy grobie doktora Troczewskiego, obejrzały również willę dr Troczewskiego, Sierociniec, Macierz Szkolną, Szpital św. Walentego i Dom Dochodowy Straży Pożarnej. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy, napoje i słodycze.

Funkcje przewodników pełnili: Marek Wójkowski, Jerzy Łompieś, Mirosław Spikowski, Bartosz Serenda, Mirosława Kowalczyk, Mirosław Siemiński, Stanisław Wojdecki i Maciej Szymański.

W rajdzie wzięły udział łącznie 23 grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Jadwiga Rojewska
2. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Anna Pluta
3. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Wiesław Leśniewski
4. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Agnieszak Kaźmierczak
5. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Sławomir Krawczyk
6. Szkoła Podstawowa nr 6 – opiekun Halina Błaszczyk
7. Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Małgorzata Antczak
8. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Oporowie – opiekun Tomasz Jóźwiak
9. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Małgorzata Ambroziak
10. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Katarzyna Stolińska
11. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Iwona Zawadzka
12. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Jarosław Kacprzak
13. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Mirosława Wolska
14. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Halina Szaumkessel
15. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Byszewie - opiekun Danuta Nowak
16. Gimnazjum nr 3 w Kutnie – opiekun Stanisława Wasilewska
17. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Ostrowach – opiekun Renata Tokarska
18. II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Kutnie – opiekun Agnieszka Jaskuła
19. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie – opiekun Aleksandra Szymczak
20. Zespół Szkół nr 3 im. W.Grabskiego w Kutnie – opiekun Aleksandra Szymańska
21. Związek Harcerstwa Polskiego– opiekun Joanna Traczyk
22. Związek Harcerstwa Polskiego– opiekun Ewa Górczyńska

Na zakończenie rajdu przeprowadzony został dla chętnych konkurs wiedzy o życiu i działalności doktora Troczewskiego, w którym dzieci i młodzież prezentowały zdobytą podczas rajdu wiedzę. Konkurs prowadziła Bożena Gajewska, sekretarz TPZK.

W składzie jury oceniającego wiedzę uczestników rajdu byli Marek Wójkowski, Danuta Tomczyk, Dagmara Manitius i Bożena Gawin. Organizatorzy nagrodzili odważnych i uważnie słuchających uczestników rajdu nagrodami i dyplomami.

Nagrody za pogłębioną wiedzę o Kutnie, jego historii i zabytkach zdobyli uczniowie następujących szkół: w grupie szkół podstawowych – I miejsce Michał Zamerski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie, II miejsce Wiktoria Balińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie, III miejsce Mateusz Narkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie, wyróżnienia: 7-letni Mateusz Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Byszewie (Zespół Szkół), wyróżnienie Sandra Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Byszewie (Zespół Szkół); w grupie szkół gimnazjalnych – I miejsce Aleksandra Augustyniak z Gimnazjum w Byszewie (Zespół Szkół), II miejsce Edyta Ślubowska z Gimnazjum w Dąbrowicach (Zespół Szkół), III miejsce Justyna Banasiak z Gimnazjum w Byszewie (Zespół Szkół), wyróżnienie Marlena Grabska z Gimnazjum w Dąbrowicach (Zespół Szkół); w grupie szkół średnich – I miejsce Sylwia Kiełbasa z Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie im. W.Grabskiego, II miejsce Klaudia Jóźwiak z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Kutnie, III miejsce Krzysztof Witczak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie.

Nagrody wręczał prezydent Zbigniew Burzyński wraz z zastępcą, Zbigniewem Wdowiakiem. Na zakończenie rajdu uroczyście wręczono podziękowania i upominki, jakimi były egzemplarze XIV tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. Otrzymali je opiekunowie grup i przewodnicy za pomoc przy prowadzeniu rajdu.

– Podobnie jak roku poprzednim dopisała nam pogoda, świeciło słońce, było ciepło – a więc świetne warunki do pieszej wędrówki ulicami miasta. Liczba dzieci i młodzieży, jaka zgłosiła się na XVIII Rajd zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Jesteśmy z tego faktu niezmiernie dumni, gdyż utwierdza nas to w przekonaniu, że nasza praca społeczna na rzecz naszej „małej ojczyzny” ma sens – mówi Bożena Gajewska, sekretarz zarządu TPZK. – Poznawanie historii Kutna i miejsc pamięci narodowej związanych z tą historią, wdrażanie do uprawiania turystyki lokalnej, propagowanie wiedzy o własnym mieście i regionie to cele rajdów organizowanych corocznie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Zachęcamy dzieci, młodzież i ich opiekunów do kontynuowania naszych wspólnych wędrówek, odkrywania wielu ciekawych miejsc i interesującej historii Kutna podczas rajdu w przyszłym roku.

Rajd został zorganizowany dzięki dotacji z budżetu miasta Kutno.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE