Reklama

Reklama

„Smyczki zamiast karabinów, muzyka zamiast kul.” Uchodźcy i powiatowa delegacja na wyjątkowym koncercie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 25 kwi 2022 17:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W miniony weekend delegacja powiatu kutnowskiego wzięła udział w koncercie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Łódzkiej. Jak zaznaczył starosta Daniel Kowalik, wśród tych osób byli także obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym powiecie.

Reklama

Koncert muzyków Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej odbył się 23 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W programie wydarzenia znalazły się kompozycje prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do dzieł XX wieku, a także jeden z najpopularniejszych utworów polskiego mistrza skrzypiec: Symfonia C-dur Maksyma Berezowskiego, Fantaisie brillante sur des motifs de l'opéra „Faust" de Gounod Henryka Wieniawskiego, Melodia Myrosława Skoryka i III Symfonia h-moll Borysa Latoszynskiego. 

- W wydarzeniu uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa z powiatu kutnowskiego składająca się z mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w miejscach zorganizowanych przez samorząd oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających uchodźców – podkreśla starosta kutnowski Daniel Kowalik.

Wyjazd został sfinansowany m.in. przez zbiórkę radnych Rady Powiatu Kutnowskiego (Tomasz Marciniak, Tomasz Walczewski, Daniel Kowalik) oraz wsparcie burmistrz Krośniewic Katarzyny Erdman. Bilety zostały przekazane przez Łódzkie.pl.

- Oprócz samego koncertu spędziliśmy czas z naszymi podopiecznymi w jednej z łódzkich kawiarni. Myślę, że wspólnie spędzony czas pozwolił wszystkim choć na chwilę uciec od trosk dnia codziennego. Uśmiechy na twarzach były dowodem na to, że udało się nam fajnie spędzić wspólny czas - mówi Tomasz Marciniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego.

 

- Myślę, że to był owocny dzień. Cieszę się, że mogłam wesprzeć tą inicjatywę. Samorząd Gminy Krośniewice od samego początku uczestnicy w niesieniu pomocy dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy - dodaje Katarzyna Erdman, burmistrz Krośniewic.

 

- Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany, że zbiórka którą przeprowadziliśmy razem z Radnymi Powiatu, miała swoje zwieńczenie w postaci tak cudownego koncertu w łódzkiej filharmonii i smacznego obiadu - mówi Tomasz Walczewski, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

Koncerty w Polsce zainaugurowały europejskie tournée, na które muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej pojechali całymi rodzinami. Ta trasa to opowieść o bohaterstwie obrońców Ukrainy i dramacie tych, którzy zginęli. Podczas swoich koncertów muzycy z reguły grają jeden lub dwa ojczyste utwory. Pod tym względem jednak europejskie tournée jest wyjątkowe, bo dominuje muzyka ukraińska. 

- Wojna toczy się na różnych frontach, nie tylko polach bitwy, ale również w przestrzeni medialnej, kulturowej - podkreśla Liza Sirienko, menadżer orkiestry. - Naszą bronią jest muzyka. W tej sytuacji szczególnie staramy się promować ukraińską kulturę i jej unikalność.

Główną część widowni na koncercie stanowili uchodźcy z Ukrainy, którzy po raz pierwszy od początku wybuchu wojny mieli okazję usłyszeć narodową muzykę na żywo.

Info: Powiat kutnowski/lodzkie.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy