Z cyklu majowych spotkań z książką w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży 18 maja w godzinach 9.00 – 11.00 będzie miała miejsce rozmowa z Barbarą Kosmowską.
Barbara Kosmowska jest polską pisarką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Debiutowała jako licealistka w latach 70. XX wieku. na łamach nieistniejącego już czasopisma „Na Przełaj”, w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.
Dwie z tych powieści zdobyły prestiżowe wyróżnienia - książka Teren prywatny, nazywana „najbardziej kobiecą powieścią B.Kosmowskiej”, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą „Dziennik polskiej Bridget Jones” (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów A.Rostockiego drukowaną przez dziennik „Rzeczpospolita”; natomiast Buba w 2002 zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”.
24 maja, ŚSSK Środek zaprasza na promocję książki pt. „Utrwalony czas. Twórczość i wspomnienia internowanych z powiatu kutnowskiego”. Spotkanie odbędzie się 24 maja, godzina 18.00 (sala 26) w Kutnowskim Domu Kultury. Wstęp jest wolny.
- Ludzka pamięć jest ulotna. Jedną z prób jej utrwalenia jest książka pt. Utrwalony czas. Twórczość i wspomnienia internowanych z powiatu kutnowskiego – mówi prezes ŚSSK Środei, Aleksandra Rzadkiewicz - Naszym zamiarem jest, aby stała się ona inspiracją do utrwalania pamięci o tamtym czasie, do spisywania wspomnień po to, by następne pokolenia mogły mieć jak najpełniejszy obraz przeszłości i tradycji, która jest niezbędna do pełnego istnienia społeczeństwa i narodu – dodaje.
Przypomnijmy, że w styczniu 2007 r. w Kutnowskim Domu Kultury miało miejsce zebranie kutnowskich internowanych w czasie stanu wojennego z młodzieżą.
- Wydaje się, że właśnie autentyczny przekaz konkretnych ludzkich losów najlepiej pozwala odczuć i pojąć specyfikę tamtego czasu. Historyczny moment, który można ująć w jednym zdaniu: Obywatelski opór skupiony wokół wielkiego społecznego ruchu, doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy demokracji staje się czymś więcej niż sloganem w zetknięciu z konkretnymi losami ludzi biorących w tych wydarzeniach udział – uważa prezes ŚSSK Środek.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą poznać czas utrwalony w książce, a być może także własnymi wypowiedziami uzupełnić wyłaniający się z niej obraz na wieczór promocyjny książki, - Mamy nadzieję, że ten wieczór przerodzi w ważne i potrzebne Polaków i kutnian rozmowy
Jest to publikacja bezpłatna, będzie można ją otrzymać po wieczorze promocyjnym oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie. Ponadto trafi ona do szkół powiatu kutnowskiego oraz bibliotek. Mecenasami wydawnictwa są: Miasto Kutno oraz Powiat Kutnowski.