Reklama

Spotkanie z Ignacym Karpowiczem

Opublikowano:
Autor:

Spotkanie z Ignacym Karpowiczem  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

MiPBP w Kutnie  zaprasza 20 stycznia, o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Ignacym Karpowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy oraz tłumaczem z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego.

Ignacy Karpowicz urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, zajmując się głównie iberystyką i afrykanistyką.

Mieszkał w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, aż w końcu osiadł w rodzinnej wsi Słuczanka pod Białymstokiem. Owocem jego fascynacji Etiopią jest „mozaikowa” książka Nowy kwiat cesarza z 2007 roku, łącząca w sobie różne konwencje literackie.

Wszedł do literatury w 2006 r. powieścią Niehalo nominowaną do Paszportu Polityki, zaś w 2007 r. ukazała się powieść Cud. Wszystkie następne powieści: Gesty (2008), Balladyny i romanse (2010), Ości (2013) oraz Sońka (2014) znalazły się w ścisłym finale Nagrody Literackiej Nike. Jest laureatem Paszportu Polityki za Balladyny i romanse oraz nagrody czytelników za Ości w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Jego utwory przetłumaczono na litewski i węgierski. Pisze felietony dla magazynów „Charaktery”, „Polityka” i „Dziennik Opinii” oraz recenzje dla „Gazety Wyborczej”.

Twórczość Karpowicza oscyluje pomiędzy literaturą wysoką a popularną. W praktyce oznacza to przekazywanie głębokich treści odnoszących się do kwestii egzystencjalnych i sposobów postrzegania świata, w tym polskiej rzeczywistości i kultury, językiem przyjaznym czytelnikowi, niekiedy pełnym humoru oraz migotliwych znaczeń. Przyjemność lektury wynika zarówno z zaskakujących rozwiązań fabularnych i kontekstów, jak też z odkrywania tropów i odniesień kulturowych. Autorowi przyświeca założenie, iż język nie jest w stanie wygenerować zupełnie nowych, oryginalnych treści, ponieważ żadne słowo nie jest „pierwsze”. Dlatego trzeba pruć zastaną materię języka i tkać na nowo, by „wątek z osnową” nabrały świeżej jakości poprzez grę znaczeń i konwencji, rekonstrukcję frazeologizmów i dekonstrukcję sensów. Błyskotliwa proza przeciw rozpaczy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE