Reklama

Reklama

Starosta kutnowski odznaczył proboszcza orderem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 15 września 2021 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W minioną niedzielę w Kozłowie Szlacheckim (w gm. Nowa Sucha pow. Sochaczewski) odbyły się obchody 82. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Uroczysta Msza Święta w tej intencji odbyła się w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja. Podczas mszy starosta kutnowski Daniel Kowalik odznaczył ks. prob. Władysława Czaplickiego orderem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”.

Reklama

W uroczystościach brali udział Starosta Kutnowski – Daniel Kowalik, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego – Tomasz Walczewski oraz radny Powiatu – Marek Drabik.

- Miałem ogromny zaszczyt uhonorować ks. Władysława Czaplickiego medalem "Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego – mówił po obchodach Danel Kowalik, Starosta Kutnowski - Ksiądz Władysław w latach 1987-1988 pełnił posługę w parafii w Strzelcach następnie w latach 1998-2002 w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Od 2007 roku pełni posługę jako proboszcz w Kozłowie Szlacheckim. Od początku swojej posługi w Kozłowie Szlacheckim, włączył się w działania patriotyczne, mające na celu wskrzeszenie i utrzymanie w ludzkiej pamięci, wydarzeń z września 1939 r. – dodaje Daniel Kowalik

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmiertelny wypadek na stacji PKP w Kutnie: winny pracodawca? Sprawa pod lupą prokuratury

Niemałe są zasługi księdza proboszcza dla upamiętnienia żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Kutna, gdzie duża część składu osobowego to mieszkańcy Powiatu Kutnowskiego. Był współorganizatorem uroczystości patriotycznej z udziałem śp. Biskupa Józefa Zawitkowskiego, władz Powiatu Kutnowskiego, jego mieszkańców i młodzieży w dniu 16.09.2009 r., pod pomnikiem w Nowym Dębsku.

Aktywnie włączył się również w działania, które doprowadziły do zorganizowania i przeprowadzenia rekonstrukcji historycznej w dniu 11.09.2010 r., poświęconej walkom żołnierzy 37pp z Niemcami . Ściśle współpracował z lokalnymi stowarzyszeniami, samorządem gminnym, które dbały i wciąż dbają o ochronę miejsc związanych z pochówkiem żołnierzy z Powiatu Kutnowskiego na terenie Gminy Nowa Sucha.

Od 2008 r. ksiądz proboszcz bierze udział w corocznych, wrześniowych uroczystościach patriotycznych poświęconych walkom żołnierzy 37pp w 1939 r. na terenie Nowego Dębska, Kozłowa Szlacheckiego i okolic, dba o miejsca pamięci i pochówku poległych na terenie parafii, żołnierzy. Ksiądz Władysław związany jest z Powiatem Kutnowskim poprzez posługę duszpasterską w Strzelcach i Kutnie oraz przez nieustającą pamięć o żołnierzach września, mieszkańcach Powiatu Kutnowskiego.

Po uroczystościach kościelnych udano się na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z 1939r. złożono kwiaty na znak uczczenia pamięci żołnierzy poległych podczas Bitwy nad Bzurą.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)