Kampania Białej Wstążki w Kutnie
Kampania Białej Wstążki to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Najlepiej całkowicie, najlepiej na zawsze. To ruch globalny, stworzony przez mężczyzn, ale i do mężczyzn skierowany: w ponad 60 krajach całego świata, w tym również w Polsce, panowie podejmują różnorodne działania, by całkowicie wyeliminować ze społeczeństw przemoc wobec kobiet i dziewcząt. A niestety ta przemoc, także wobec dzieci, wciąż jest i wciąż trzeba z nią walczyć.
Akcja Białej Wstążki przeprowadzana jest na terenie wielu instytucji, placówek oświatowych, podmiotów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, także w naszym mieście.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kutna do udziału w akcji, miło będzie gdy biała wstążeczka zostanie przypięta przez każdego z nas - zachęca kutnowski MOPS.
Przemoc wobec kobiet. Dane WHO
Według Światowej Organizacji Zdrowia przemoc wobec kobiet jest jednym z najbardziej uderzających przejawów dyskryminacji kobiet i łamania praw człowieka we współczesnym świecie. Na poziomie globalnym epidemia problemu przemocy dotyka 35% kobiet. Większość doświadcza przemocy fizycznej bądź seksualnej ze strony swoich partnerów – blisko 30%, w niektórych regionach wskaźnik ten sięga nawet 38%. Warto zaznaczyć, że blisko 40 % zabitych na świecie kobiet zostało zamordowanych właśnie przez swojego partnera.
Problem przemocy wobec kobiet jest również bardzo poważny w Polsce. Wg raportu Fundacji Centrum Praw Kobiet co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Szacuje się, że 19% Polek jest ofiarami przemocy ze strony obecnego lub byłego partnera. Ponad 400 kobiet rocznie umiera w wyniku przemocy –niektóre giną z rąk swoich oprawców, inne nie wytrzymując psychicznie decydują się na samobójstwo (dane za 2022 r).
Przemoc ma destrukcyjny wpływ na życie kobiety, niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla jej stanu zdrowia. Prawdopodobieństwo niskiej wagi urodzeniowej dziecka wzrasta o 16 % w przypadku kobiet, które doświadczyły przemocy, prawie dwa razy częściej cierpią z powodu depresji, często nadużywają też alkoholu i przeżywają stany lekowe.
Skutki przemocy nie ograniczają się jedynie do negatywnego wpływu na stan zdrowia i jakość życia kobiety. Destrukcyjne efekty tego zjawiska odczuwa cała rodzina, zwłaszcza najmłodsi jej członkowie, którzy będąc świadkami przemocy stają się również jej ofiarami. Dzieci obserwujące przemoc w środowisku domowym często borykają się z problemami emocjonalnymi i trudnościami w szkole. Jako nastolatki częściej nadużywają alkoholu i narkotyków, palą i podejmują ryzykowne zachowania seksualne.
Walka z przemocą wobec kobiet wymaga złożonych i wielopłaszczyznowych działań. Kluczowe znaczenie ma zwiększenie dostępu kobiet do edukacji, wzmocnienie ich praw w zakresie dziedziczenia i własności oraz promowanie równości płci w każdym aspekcie życia społecznego. Dlatego tak ważne jest by o niej mówić, zatrzymać ją i jej zapobiegać. Ogólne założenia kampanii to zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy domowej, zachęcanie do mówienia i kształtowania postaw krytycznych wobec tego zjawiska, edukacja młodych ludzi na temat konstruktywnych sposobów rozwiązywania konfliktów bez przemocy.
Info: nadesłane
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.