Reklama

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami? Mogliby wlepiać mandaty za...

Opublikowano:
Autor:

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami? Mogliby wlepiać mandaty za... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które mandaty może nakładać straż miejska lub gminna zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W myśl nowych przepisów municypalni mogliby karać kierowców łamiących przepisy dotyczące tzw. stref czystego powietrza, a także mieszkańców, którzy nie przestrzegają obowiązków dotyczących segregacji śmieci. O co dokładnie chodzi?

Resort opublikował właśnie projekt rozporządzenia. Zmiany dotyczą ustawy o elektromobilności oraz ustawy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi.

W przypadku tej pierwszej pojawiają się zapisy pozwalające gminom na ustanawianie tzw. stref czystego powietrza, czyli obszarów miasta, bądź gminy, gdzie poruszać mogą się tylko pojazdy napędzane elektrycznie, gazem ziemnym lub wodorem. Strażnicy miejscy i gminni będą mogli kontrolować te strefy i karać kierowców nie stosujących się do przepisów mandatem w wysokości nawet 500 zł. Należy dodać, że prawo wyznaczania tzw. strefy czystego powietrza posiadałaby jedynie rada miasta lub gminy.

Ponadto, rozporządzenia zakłada zmiany przepisów w kwestii segregowania śmieci. Jak wiadomo, mieszkańcy mają obowiązek złożyć do urzędu miasta lub gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Jeśli projekt resortu wjedzie w życie, za niespełnienie tego obowiązku grozi mandat nałożony przez municypalnych.

To jednak nie wszystko. Osobnym wykroczeniem byłboby nieposiadanie kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim bioodpadów, wbrew deklaracji złożonej do urzędu gminy.

Póki co, projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji.

Co sądzicie o planowanych zmianach?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE