reklama
reklama

Susza w regionie. Gminy apelują o niepodlewanie upraw i ogródków 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay/IMGW

Susza w regionie. Gminy apelują o niepodlewanie upraw i ogródków  - Zdjęcie główne

Susza w regionie. Gminy apelują o niepodlewanie upraw i ogródków  | foto Pixabay/IMGW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwający od wielu dni brak deszczu i susza powoli dają się we znaki mieszkańcom naszego regionu. Komunikaty w sprawie ograniczenia poboru wody wydały już m.in. gmina Oporów i gmina Gostynin. Warto zaznaczyć, że susza przyczynia się też do dużego zagrożenia pożarowego w naszych okolicach.
reklama

Susza to jedno z najbardziej dotkliwych, a zarazem ekstremalnych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko oraz gospodarkę. W związku z tym Urząd Gminy Oporów wydał komunikat, w którym apeluje do mieszkańców o rozsądne korzystanie z wody.

- Z uwagi na przedłużający się okres suszy glebowej prosimy o niepodlewanie ogródków i nawadniania gruntów rolnych. Zabrania się też pobierania wody z hydrantów przeciwpożarowych. W przypadku nieprzestrzegania powyższego zakazu nakładane będą kary administracyjne - czytamy w komunikacie.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się również gmina Gostynin. Ze względu na panującą tam suszę oraz niemożliwy do przewidzenia zwiększony rozbiór wody z wodociągów, wójt Edmund Zieliński prosi o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą do czasu zmiany sytuacji pogodowej. Jak zaznacza w wydanym komunikacie, dalsze utrzymanie się takiego stanu grozi szybkim wyczerpaniem zasobu wody w studniach i uszkodzeniem pomp, które pracują w pełni obciążone przez całą dobę. 

- W szczególności chodzi o ograniczenie poboru wody do celów innych niż socjalno-bytowe, tj. podlewania trawników, napełniania oczek wodnych i basenów oraz mycia samochodów. Prosimy wszystkich użytkowników o pobór wody tylko do niezbędnych potrzeb bytowych - apeluje Urząd Gminy Gostynin.

Władze gminy dodają, że jeśli sytuacja się nie ustabilizuje, mogą występować okresowe problemy z dostawą wody o odpowiednim ciśnieniu. W takim przypadku przewidzianie będą szczegółowe kontrole zużycia wody u odbiorców, a za wykryte nieprawidłowości odbiorcy będą pociągani do odpowiedzialności. 

Susza sprzyja też niekontrolowanemu rozwojowi pożarów, przede wszystkim na nieużytkach oraz terenach leśnych. Według map zagrożenia pożarowego lasów IMGW, w okolicach powiatu kutnowskiego jest ono bardzo wysokie, a nawet ekstremalne. Potwierdza to również Nadleśnictwo Kutno:

- W ostatnim okresie panują wysokie temperatury, brak także opadów. Odnotowujemy 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Przypominamy aby nie palić tytoniu poza miejscami na drogach utwardzonych i miejscami wyznaczonymi na pobyt ludzi, a także nie rozniecać ognia na terenie lasu jak i 100 metrów od niego, poza miejscami do tego celu wyznaczonymi - informuje Nadleśnictwo Kutno.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe boisko w kutnowskiej szkole coraz bliżej. To inwestycja za ponad milion złotych!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama