reklama

SUTW odwiedziło Płock na zakończenie roku akademickiego

Opublikowano:
Autor:

SUTW odwiedziło Płock na zakończenie roku akademickiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKolejny rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku (teraz już w SUTW) w Kutnie dobiega końca. Tradycyjnie już Zarząd Stowarzyszenia w podziękowaniu za całoroczną pracę na rzecz słuchaczy zaprosił Starostów Grup oraz członków Rady Słuchaczy na wycieczkę autokarową do Płocka i Koszelówki, która odbyła się dnia 4 czerwca.Historyczna stolica Mazowsza przywitała uczestników wycieczki piękną pogodą. Zaraz też ruszyli, by zwiedzić to nasiąkłe historią miasto. Na turystycznym szlaku znalazło się między innymi Wzgórze Tumskie z Bazyliką Katedralną z 1044 roku.

Historyczne wiadomości na temat Płocka przekazywane przez Przewodniczkę zostały uzupełnione w trakcie zwiedzania Wystawy w Muzeum Mazowieckim. Odwiedzono również dom, w którym zamieszkiwał Honorowy Obywatel Miasta Płocka Władysław Broniewski, a na dziedzińcu którego rośnie kilkusetletni dąb. W pobliżu domu na placu Obrońców Warszawy kutnowscy turyści zachwycali się monumentalnym pomnikiem poświęconym poecie dłuta słynnego rzeźbiarza Gustawa Zemły.

Jednym z ważnych miejsc, które na mapie Płocka jest bardzo znaczące, a w którym gościli słuchacze UTW była najstarsza w Polsce szkoła średnia, popularna do dziś Małachowianka (założona w 1180 roku). W podziemiach jej średniowiecznego skrzydła, w którym zlokalizowano muzeum szkolne można było oglądać relikty architektury romańskiej i gotyckiej, wśród których zgromadzono wiele dokumentów dotyczących historii szkoły i ich sławnych absolwentów (Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik i inni).

Uczestnicy wycieczki trafili również na organizowany w tych czerwcowych dniach doroczny Jarmark Tumski, którego atrakcje i kolorowe kramy rozmieszczone były wzdłuż deptaka ulicy Tumskiej i przyległych placów.

Po turystycznych wrażeniach turyści z Kutna pożegnali Płock i skierowali się do Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze Bis zlokalizowanego wśród lasu nad jeziorem Zdworskim w Koszelówce. Tam czekał już obiad a po nim przydały się przywiezione śpiewniki uniwersyteckie "Piosenka jest dobra na wszystko". Sekcja literacka, w której powstał scenariusz programu, zaproponowała wspólne śpiewanie piosenek ludowych zamieszczonych w śpiewniku. Wykonawczyniami literackiej części programu były członkinie sekcji: Jolanta Baranowska-Komorowska, Zofia Franczak, Danuta Kawka, Marlena Kluk i Maria Wierzbicka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo