Święto Róży w ludowych barwach

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do godziny 17.00. potrwa Festyn Ludowy, który odbywa się na Placu Piłsudskiego w Kutnie i jest częścią XXXIII Święta Róży.Do „ grodu nad Ochnią” przyjechały kapele ludowe (nie tylko) z naszego regionu oraz amatorscy twórcy ludowi z województwa łódzkiego, którzy przedstawiają swoje dzieła na kiermaszu sztuki ludowej. Zapraszamy do przejrzenia Foto Galerii z festynu Foto Galeria - "Festyn Ludowy"

Spragnieni mogą napić się "herbatki różanej" w klimatycznej sali Pałacu Saskiego, na którą zaprasza prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego, Mariusz Wieczorkowski. Amatorzy sztuki mogą natomiast obejrzeć ciekawe wystawy w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

- Uczestnictwo w tym zdarzeniu stwarza okazję do zaprezentowania mieszkańcom miasta i regionu, lokalnej twórczości i dorobku kulturalnego, który wnosi ogromny wkład w rozwój i kształtowanie tożsamości naszego regionu – mówi Sylwia Kacalak z Muzeum Regionalnego w Kutnie. – Taka muzyka to tylko dla nas – mówią z uśmiechem, Pan Jan i Zdzisław z Osiedla Tarnowskiego – Wychowaliśmy się na takiej muzyce. To znakomity moment by zgłębić lokalną kulturę, posłuchać dobrej ludowej muzyki i obejrzeć ciekawe wystawy – dodają.

Na kiermaszu ludowym możemy obejrzeć sztukę ludową twórców nieprofesjonalnych z ziemi łódzkiej, interesujące rzeźby, hafty rękodzieło artystyczne, malarstwo, podpatrzeć przy pracy Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kub Bonsai, Marka Gajde, który przy pomocy różnych narzędzi formuję drzewo, nadając mu nowe, niepowtarzalne kształty. W kutnowskiej placówce muzealnej czynne są ciekawe wystawy, Karykatury – Andrzeja Stachowicza, kobiety – Bogdana Ziętka, wystawa bonsai. Na kiermaszu swoje stoiska mają również placówki muzealne, m.in. z Łowicza, Zgierza, Kutna.

Jednym z najciekawszych punktów festynu, jest jednak muzyka. Ludowe pieśni, piosenki podwórkowe niosą się ulicą Królewską., przyciągając coraz to nowych wielbicieli lokalnego folkloru. Zespoły śpiewaczy z Siemienic, Chór Seniorów „Wrzos” ze Zdun, „Szewcowianki”, „Wojszycanki” , Kapela Podworkowa „Krośniewiacy”, która w swoim repertuarze ma chociażby utwory „nieśmiertelnego” barda warszawskiej ulicy, Stanisława Grzesiuka zapewniają dobrą zabawę wszystkim miłośnikom tego rodzaju muzyki, którzy raz po raz „lądują” pod sceną by odtańczyć kolejne tańce ludowe. Aktualnie trwają konkursy prowadzone prze kutnowskie firmy i media. Przed nami jeszcze występu, m.in.: „Tipsów” z Łaniąt, zespołów wokalnych z MDK, „Świtezianek”, Kasper Band oraz loteria MINaA, ktorą przeprowadzą uczniowie II LO w Kutnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE