Reklama

Reklama

Szkoły zamknięte do 24 maja. Zasiłek opiekuńczny dla rodziców przedłużony

Opublikowano: pon, 27 kwi 2020 05:00
Autor:

Szkoły zamknięte do 24 maja. Zasiłek opiekuńczny dla rodziców przedłużony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do 24 maja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice mogą starać się o przedłużenie zasiłku opiekuńczego - na razie do 3 maja.

Reklama

Zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową. Otrzymają go rodzice dzieci do lat 8. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.

- Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy „Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły”. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS. Druk jest dostępny na www.zus.pl - podaje ZUS

Zasiłek przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Ubezpieczeni rodzice mają do niego prawo, gdy:

  • dziecko jest w wieku do 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dziecko jest w wieku do 18 lat i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna - podkreśla ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    [email protected]

    Hello to everyone, Am Chief Priest Akpe Osila. Its to let the entire world know about the mightiness of our spell casting work that has affected souls all around the world positively and has been able to grant them all there heart desires without any negative effect on any of our customers that has come here for help. There is nothing impossible fo... Rozwiń