Reklama

Reklama

Szykują dużą akcję w powiecie kutnowskim. Nad lasami pojawią się samoloty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (pixabay.com)

Szykują dużą akcję w powiecie kutnowskim. Nad lasami pojawią się samoloty - Zdjęcie główne

Nad lasami pod Kutnem pojawią się samoloty. Weterynaria przeprowadzi akcję szczepienia lisów | foto poglądowe (pixabay.com)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W kilku powiatach województwa łódzkiego zaplanowano dużą akcję szczepienia lisów. Nad lasami będą krążyły samoloty. Będziecie mogli je zobaczyć m.in. w okolicach Kutna. Zaapelowano do mieszkańców, by nie ruszać zrzuconych z powietrza szczepionek.

Reklama

Będą szczepić lisy na wściekliznę. Samoloty nad lasami powiatu kutnowskiego.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że w naszym województwie pomiędzy 15 kwietnia a 27 kwietnia 2023 r. zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. 

Szczepienie obejmie teren powiatów: opoczyńskiego, rawskiego tomaszowskiego, skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego (bez gminy Świnice Warckie) oraz gmina Głowno w powiecie zgierskim województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych. 

- Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 metrów. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty - mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, lub okrągła o średnicy ok. 3-4 cm o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego zostanie zrzuconych 30 dawek szczepionki na 1 km2 – informuje Katarzyna Lasiecka, Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa. 

Apel weterynarii do mieszkańców Kutna i okolic

W komunikacie zaapelowano do mieszkańców o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. 

- Jednocześnie przypomina się, iż przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki). Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką – podkreśla Katarzyna Lasiecka.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ja wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe. 

Uzasadnieniem szczepień w województwie łódzkim jest fakt, że w czerwcu 2021 r. potwierdzono wystąpienie wścieklizny u lisa w miejscowości Radom w woj. mazowieckim, a miejsce znalezienia lisa znajduje się niespełna 50 km od powiatu opoczyńskiego i rawskiego. 

Potwierdzono również dwa nowe ogniska w kwietniu w roku 2022 w powiecie gostynińskim w woj. mazowieckim w odległości mniej niż 50 km. od powiatu kutnowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy