Reklama

Reklama

Mężczyzna zadzwonił na 112. Powiedział, że chce się zabić. Okazało się, że…

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Mężczyzna zadzwonił na 112. Powiedział, że chce się zabić. Okazało się, że… - Zdjęcie główne

Policjanci z Łęczycy otrzymali informację, że 42-latek chce popełnić samobójstwo. Okazało się, że żartował | foto poglądowe (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Policjanci z sąsiedniej Łęczycy otrzymali informację, że 42-letni mężczyzna chce odebrać sobie życie. Nieznana była jego lokalizacja, dlatego do akcji zaangażowano liczne siły. Potem okazało się, że wszystko… było żartem. To kolejny podobny incydent w ostatnim czasie. Mundurowi przypominają, że takie nieodpowiedzialne zachowania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Reklama

Łęczyca: 42-latek twierdził, że chce się zabić. Żartował

- Policjanci codziennie realizują wiele interwencji, które zgłaszane są za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Część z nich dotyczy zdarzeń drogowych, inne nieporozumień rodzinnych. Każde zgłoszenie mundurowi traktują poważnie. Bywają jednak takie telefony, po których wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Kiedy dochodzi do realizacji interwencji okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol. – mówi asp. szt. Mariusz Kowalski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutie.

Tak było minionej doby, gdzie skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 42-latek. Mężczyzna około godziny 20.00 zadzwonił na numer alarmowy informując, że chce odebrać sobie życie. 

- Nie podając swoich danych oraz miejsca gdzie się znajduje zakończył połączenie. Wszystko wskazywało, że może przebywać na terenie gminy Grabów. Dlatego w stan gotowości zostali postawieni policjanci z łęczyckiej komendy. Funkcjonariusze prowadząc poszukiwania po ponad godzinie namierzyli desperata spacerującego drogą w kierunku Brudzenia – relacjonuje  asp. szt. Mariusz Kowalski.

Policja dodaje, że jak się okazało mężczyzna był pod działaniem alkoholu, a jego zgłoszenie na numer alarmowy było żartem. Zaangażowana w działania załoga karetki pogotowia ratunkowego potwierdziła, że mężczyzna nie wymaga opieki medycznej.

Co nam grozi za wszczęcie fałszywego alarmu?

- 42-letni mieszkaniec trafił pod opiekę rodziny, a za swoje nieodpowiedzialne zachowanie policjanci ukarali go mandatem. Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają policję popełniają wykroczenie z art. 66. § 1 kw – „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych” – dodaje policja.

Warto przypomnieć, że całkiem niedawno miało miejsce podobne zdarzenie. Liczne siły straży pożarnej – w tym nurkowie – szukali mężczyzny, który ponoć miał zniknąć pod taflą wody zalewu w Łęczycy. Po pewnym czasie okazało się, że zgłaszający także żartował.

Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

- Pamiętajmy, że angażując służby do fałszywych zgłoszeń odbieramy pomoc tym, którzy jej naprawdę potrzebują – apeluje oficer prasowy KPP w Łęczycy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy