Geotermia w Kutnie. Inwestycja warta ponad 200 milionów
O tę inwestycję w trakcie dzisiejszej sesji rady miasta pytał radny Janusz Kołodziejski.
- Jeżeli chodzi o samą inwestycję, to wniosek na dotację zostanie złożony w przeciągu miesiąca. Początkowa wersja mówiła o dwóch odwiertach. Jeden gdzie woda wypływa, drugi do zatłaczania. Teraz jest koncepcja, by były cztery, czyli ta geotermia byłaby znacznie wydajniejsza, ale oczywiście wszystko zależy od finansów – mówił wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.
Dodawał, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację ruszy odwiert badawczy. Na jego podstawie zapadnie decyzja o rozpoczęciu inwestycji.
- Trzymajmy za to kciuki. Dla miasta byłaby to wspaniała rzecz. Koszty budowy na dzisiaj to ponad 200 milionów złotych. To potężna inwestycja – podkreślał wiceprezydent.
O tych planach pisaliśmy już jakiś temu. W trakcie jednej z konferencji prasowych prezydent Zbigniew Burzyński mówił, że na podstawie odwiertów w latach 70. wiadomo o złożach gorącej wody z temperaturą powyżej 90 stopni Celsjusza.
- W ostatnim czasie, odwiert, który był wykonywany na Gołębiewie pokazał ponownie, że na 2800 m jest gorąca woda. Ale wiedza, że ta woda jest ciężka do obróbki mechanicznej, spowodowała, że nie podejmowaliśmy my sami działań – mówił Zbigniew Burzyński.
Z inicjatywą wykorzystania tych źródeł energii wyszła firma ECO. Jak w trakcie tej samej konferencji prasowej wyjaśniał prezes Paweł Łuczak, ciepłownictwo jest w bardzo trudnej sytuacji, dostawcy ciepła są zmuszeni do ograniczania źródeł węglowych, Do tego dochodzi kwestia uprawnień do emicji CO2. Ciepłownia geometralna wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
- Problem zasolenia nie został rozwiązany, ale technika idzie do przodu i tego typu złoża już się eksploatuje, co jeszcze kilka lat temu było nierealne - mówił prezes ECO.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule ze wspomnianej konferencji prasowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.