Reklama

Reklama

Gorące źródła w Kutnie. W grze aż 200 milionów zł. "To byłaby wspaniała rzecz dla miasta"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Gorące źródła w Kutnie. W grze aż 200 milionów zł. "To byłaby wspaniała rzecz dla miasta" - Zdjęcie główne

Źródła geotermalne w Kutnie: planowana inwestycja jest warta ponad 200 milionów złotych | foto poglądowe (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wraca temat gorących źródeł w Kutnie. Poruszono go w trakcie dzisiejszych obrad rady miasta. Wartość inwestycji jest ogromna, mówimy o aż 200 milionach złotych.

Reklama

Geotermia w Kutnie. Inwestycja warta ponad 200 milionów

O tę inwestycję w trakcie dzisiejszej sesji rady miasta pytał radny Janusz Kołodziejski. 

- Jeżeli chodzi o samą inwestycję, to wniosek na dotację zostanie złożony w przeciągu miesiąca. Początkowa wersja mówiła o dwóch odwiertach. Jeden gdzie woda wypływa, drugi do zatłaczania. Teraz jest koncepcja, by były cztery, czyli ta geotermia byłaby znacznie wydajniejsza, ale oczywiście wszystko zależy od finansów – mówił wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

Dodawał, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację ruszy odwiert badawczy. Na jego podstawie zapadnie decyzja o rozpoczęciu inwestycji. 

- Trzymajmy za to kciuki. Dla miasta byłaby to wspaniała rzecz. Koszty budowy na dzisiaj to ponad 200 milionów złotych. To potężna inwestycja – podkreślał wiceprezydent.

O tych planach pisaliśmy już jakiś temu. W trakcie jednej z konferencji prasowych prezydent Zbigniew Burzyński mówił, że na podstawie odwiertów w latach 70. wiadomo o złożach gorącej wody z temperaturą powyżej 90 stopni Celsjusza. 

- W ostatnim czasie, odwiert, który był wykonywany na Gołębiewie pokazał ponownie, że na 2800 m jest gorąca woda. Ale wiedza, że ta woda jest ciężka do obróbki mechanicznej, spowodowała, że nie podejmowaliśmy my sami działań – mówił Zbigniew Burzyński.

Z inicjatywą wykorzystania tych źródeł energii wyszła firma ECO. Jak w trakcie tej samej konferencji prasowej wyjaśniał prezes Paweł Łuczak, ciepłownictwo jest w bardzo trudnej sytuacji, dostawcy ciepła są zmuszeni do ograniczania źródeł węglowych, Do tego dochodzi kwestia uprawnień do emicji CO2. Ciepłownia geometralna wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

- Problem zasolenia nie został rozwiązany, ale technika idzie do przodu i tego typu złoża już się eksploatuje, co jeszcze kilka lat temu było nierealne - mówił prezes ECO.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule ze wspomnianej konferencji prasowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy