Reklama

Reklama

Tablica upamiętniająca komunistycznego generała wreszcie usunięta. "Tyle lat trzeba było czekać"

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po raz pierwszy od czasów powojennych, tablica upamiętniająca generała Karola Świerczewskiego nie będzie "zdobić" ogrodzenia Pracowniczych Ogródków Działkowych w Krośniewicach.

Reklama

Towarzystwo Ogródków Działkowych w Krośniewicach powołano do życia w 1937 roku. Po wojnie zarząd zdecydował o nadaniu ogródkom imienia Karola Świerczewskiego. Tablica upamiętniająca komunistycznego generała właśnie trafiła na śmietnik historii. 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Tablica została usunięta z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej Krośniewice.

- Dziękujemy za pomoc Naczelnikowi Oddziału IPN w Łodzi oraz Wojewodzie Łódzkiemu - informuje Klub Gazety Polskiej Krośniewice.

- Tyle lat trzeba było czekać - czytamy z kolei na facebookowym profilu Krośniewice dawniej i dziś. 

Karol Świerczewski (1897 - 1947)  był generałem Armii Czerwonej i generałem broni ludowego Wojska Polskiego, a także członkiem prezydium tajnego Centralnego Biura Komunistów Polski przy KC WKP(b) i Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, wiceministrem obrony narodowej, posłem do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy 1947. 

W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, Świerczewski walczył po stronie Armii Czerwonej. Jako dowódca batalionu w 510 pułku piechoty Armii Czerwonej wraz z armią Tuchaczewskiego maszerował na Warszawę.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy