Ekipa TVP w Oporowie
"Zakochaj się w Polsce" to seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o naszym kraju, emitowana na antenie TVP od 2016 roku. Od samego początku program prowadzi znany aktor, Tomasz Bednarek, natomiast 8 marca tego roku do ekipy dołączył nowy prowadzący, Wojciech Żołądkowicz - również aktor. I to właśnie on zawitał do Oporowa. Odcinek ukazał się w niedzielę rano w TVP1. Dostępny jest także w serwisie VOD.
- Jesteśmy w samym sercu Polski, na ziemi łęczyckiej, niedaleko Kutna. Już w średniowieczu był to tętniący życiem region, bardzo ważny politycznie i gospodarczo. Właśnie wtedy wybudowano tutaj przepiękny, obronny zamek. Zapraszam do Oporowa - rozpoczął odcinek Wojciech Żołądkowicz - To miejsce było kiedyś niewielkim miastem, rozkwitającym od późnego średniowiecza, ale na skutek wyniszczających wojen w kolejnych stuleciach został zdegradowany do roli ws. Na szczęście ocalały jego najważniejsze historycznie miejsca, które dzisiaj stanowią wyjątkową, choć mało znaną, atrakcję turystyczną - opowiada prowadzący.
W zamku straszy? Legenda o Białej Damie
W trakcie programu zarysowano historię zamku, poruszono także temat związanej z nim legendy. Mury zamku ma bowiem nawiedzać Biała Dama, czyli duch mieszkającej tu kiedyś szlachcianki. Legenda głosi, że kompleks był połączony podziemnym tunelem z klasztorem oo. Paulinów. Sekretne przejście odkryła młoda kasztelanówna, zakochana w jednym z mnichów. Para miała wykorzystywać tunel do miłosnych schadzek; pewnego razu, w wyniku uderzenia pioruna, tunel zawalił się, grzebiąc szlachciankę. Od tego czasu jej duch ma pojawiać się na zamku i w jego okolicach.
Wspomniany klasztor Paulinów to dziś parafia pw. św. Marcina. Tam również z wizytą wybrał się prowadzący programu. Ekipa telewizyjna przyjrzała się też działalności społeczności lokalnej, odwiedzając założone niedawno Koło Gospodyń Wiejskich.
Cały odcinek programu znajdziecie w tym miejscu - KLIK.
Perełka województwa
Zamek w Oporowie został wzniesiony około 1440 r. przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.
Zamek w Oporowie już trzykrotnie otrzymał "Złotą Pinezkę" Google, przyznawaną najciekawszym miejscom turystycznym miejsc w Polsce. Ponadto na terenie zamku kręcono sceny m.in. do takich tytułów, jak: "Duch z Canterville”, telewizyjny Teatr Sensacji „Cień Archanioła”, „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” „Ekstradycja” czy "Korona Królów".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.