reklama
reklama

Te budynki nadal zachwycają. Zabytkowe dworki powiatu kutnowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Te budynki nadal zachwycają. Zabytkowe dworki powiatu kutnowskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaPowiat kutnowski, pełen malowniczych krajobrazów i bogatej historii ziemiaństwa, kryje w sobie wiele urokliwych dworków, które stanowią żywe pomniki minionych epok. W obliczu zapomnienia i zaniedbań niektóre z nich odzyskują blask dzięki starannym remontom. W których z nich nadal tętni życie, a które popadają w ruinę?
reklama

Historia, piękno i teraźniejszość

Powiat kutnowski o region bogaty w historię ziemiaństwa i kulturę folwarczną. Wśród urokliwych krajobrazów można znaleźć wiele dworków, które stanowią żywe pomniki minionych epok. Choć często nieco zapomniane i zaniedbane, to niektóre z nich, po dokonaniu starannego remontu, zyskały nowe życie i piękno.

W tym artykule przedstawimy kilka z najciekawszych dworków, które można spotkać w powiecie kutnowskim, a także ich historię i aktualny status.

 

Dwór w Grochowie

Mimo licznych remontów, jego architektoniczna unikalność pozostaje widoczna. Obok dworu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z XIX wieku, który kiedyś otaczał posiadłość. Niestety, wiele elementów z tego okresu nie przetrwało destrukcyjnej powojennej dewastacji.

reklama

Obecny dwór w Grochowie został zbudowany w latach 1879-1880 według projektu architekta Kornelego Gabrielskiego. Styl architektoniczny odnosi się do neorenesansu berlińskiego, choć jego cechy zostały częściowo zatarte wskutek licznych remontów.

W 1946 roku majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Do końca XX wieku we dworze funkcjonowała szkoła podstawowa. 

W sąsiedztwie dworu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego, założonego w pierwszej połowie XIX wieku, w którym znajdowały się klomby, alejki, szpalery drzew i ogród warzywny. Niestety, te elementy nie przetrwały powojennej dewastacji, podobnie jak zbiorniki wodne. W parku natomiast zachowały się cenne okazy drzew, takie jak dąb szypułkowy uznawany za pomnik przyrody, platan klonolistny, lipy oraz graby. Od kilku lat to opuszczony, nieużytkowany pustostan.

reklama

Byszew

Pałac w Byszewie, wzniesiony na początku XIX wieku, stanowi piękny przykład architektury tego okresu. Jest to murowany, piętrowy budynek o podpiwniczeniu, zaprojektowany na planie prostokąta, co dodaje mu klasycznego charakteru. 

Historia pałacu jest ściśle związana z losem jego właścicieli. W 1779 roku szambelan Jan Orsetii, obdarzony przez matkę Salomeę z Głębockich majątkiem w Byszewie, ożenił się z Teresą z Bratoszewskich. Przyczyniła się ona do wzbogacenia rodziny poprzez włączenie do majątku folwarków Budki, Leszczynek oraz części Strzegocina.

reklama

Byszew przeszedł znaczące zmiany po II wojnie światowej, kiedy to w 1945 roku majątek rozparcelowano. Ten sam rok przyniósł nową funkcję pałacu, gdy w budynku rozpoczęła działalność szkoła podstawowa. Po 49 latach edukacji, 1 września 1994 roku, szkoła przeniosła się do nowo wybudowanego gmachu, a pałac został wykupiony przez lokatorów, którzy podzielili go na mieszkania.

 

Pałac w Malinie

Malina to wieś o bogatej historii, której początki sięgają wczesnego średniowiecza. Znajduje się ona przy lokalnej drodze łączącej Kutno z Oporowem. Pierwsze wzmianki sugerują, że mogła być własnością rodziny Kucieńskich, ówczesnych właścicieli Kutna.

reklama

W XVIII wieku wieś przeszła w ręce rodziny Wittanów herbu Kolumna, którzy przybyli z Kurlandii już w połowie XVII wieku. 

Pałac powstał pod koniec XIX wieku. Krótkotrwałym właścicielem tego obiektu była znana rodzina Skotnickich. Po II wojnie światowej pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa. W tym okresie przekształcono go w Państwowy Dom Dziecka.

W latach 90. XX wieku pałac stracił na znaczeniu i przez długie lata pozostawał nieużywany, czekając na remont. 

W 2017 roku pałac przeszedł w ręce firmy PLANIUM sp. z o.o. z Łodzi, która podjęła się jego renowacji. Po intensywnych pracach remontowych na nowo otwarto obiekt, który stał się restauracją. Od tego momentu Malina zyskała nowy blask, organizując różnorodne przyjęcia, takie jak jubileusze, komunie, chrzciny, wesela i śluby. 

Łęki Kościelne

Dworek w Łękach Kościelnych został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, choć niektóre źródła sugerują, że jego budowa mogła mieć miejsce już pod koniec XVII wieku i to przez nieznanego fundatora. Znajduje się on w rozległym parku z pierwszej połowy XIX wieku, na kopcu otoczonym fosą, który jest starszy od samego budynku.

Badania wykazały, że kopiec powstał na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Istnieją przypuszczenia, że w tym miejscu istniał wcześniejszy dwór, prawdopodobnie z XVI wieku, zbudowany przez rodzinę Łąckich-Łęckich.

Obecny dworek to parterowy, siedmioosiowy, drewniany budynek (wykonany z modrzewia) o konstrukcji zrębowej, pokryty profilowanymi deskami. Posiada drewniany ganek z trójkątnym szczytem i mansardowy dach kryty gontem z świetlikami. Od strony frontowej oraz przy stawie znajdują się ganki z tympanonem wspartym na czterech słupach. Zabytek otacza pięknie utrzymany park.

W przeszłości dworek należał do Stadniny Koni w Walewicach i pełnił funkcje biurowe. Obecnie jest w rękach prywatnych.

 

Cygany

Dwór w Cygany zbudowany został w latach 30. XX wieku dla Ignacego Cygańskiego. Przez lata obiekt ulegał zniszczeniu, a jego ostatni lokator zmarł w latach 70. XX wieku. Po długim okresie dewastacji, w 1998 roku dwór nabył prywatny właściciel, który podjął się trudnej odbudowy. Ostatecznie nie dobiegła ona końca, a budynek niszczeje.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama