Superksiężyc na niebie
Miłośnicy nieba znów mają powód do radości! Już 19 sierpnia o godzinie 20:26 odbędzie się pełnia Księżyca, która wyróżniać się będzie zjawiskiem znanym jako Superksiężyc. To wyjątkowe wydarzenie astronomiczne przyciągnie uwagę nie tylko pasjonatów astronomii, ale także wszystkich tych, którzy pragną podziwiać piękno nocnego nieba.Superksiężyc to potoczna nazwa pełni Księżyca, który znajduje się w syzygijnym perygeum swojej orbity, czyli w punkcie, w którym jest najbliżej Ziemi. W tym czasie Księżyc może być nawet do 14% większy i do 30% jaśniejszy niż podczas swojego apogeum, co przekłada się na niesamowite wrażenia wizualne dla obserwatorów. Według danych NASA, tak wyjątkowe położenie Księżyca ma miejsce średnio raz w roku, co czyni każdą taką okazję niezwykle cenną.
Termin „superksiężyc” wprowadzony został w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle, który zdefiniował go jako moment, w którym Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w linii prostej, a Księżyc dodatkowo znajduje się w swoim perygeum. Ta konstelacja planetarna sprawia, że Księżyc przemienia się w niezwykle efektowne, jasne i duże ciało niebieskie na nocnym niebie.
Jak przygotować się do obserwacji Superksiężyca?
Przede wszystkim warto znaleźć miejsce z jak najmniejszym zanieczyszczeniem świetlnym – przyroda, park czy wzgórze oddalone od miejskich świateł będą idealnym wyborem. Opłaca się zabrać ze sobą również aparat fotograficzny, lornetkę oraz koce, aby na spokojnie podziwiać i uwiecznić to niezapomniane zjawisko.Warto pamiętać o tej wyjątkowej okazji i podziwiać jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy obserwować z Ziemi. To dobra okazja, aby zarezerwować ten czas na wspólne obserwacje z rodziną i przyjaciółmi – z pewnością będzie to doskonały moment na wieczorne rozmowy o kosmosie, gwiazdach i tajemnicach, jakie skrywa wszechświat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.