To będą ciekawe noce
W ciągu dwóch najbliższych nocy (16/17 oraz 17/18 września) nasze niebo w Polsce stanie się areną dwóch niezwykłych zjawisk astronomicznych, które przyciągną uwagę wielbicieli nocnego obserwowania kosmosu.
Warto być czujnym i gotowym, aby doświadczyć tych niezwykłych fenomenów.
Duża szansa na zorze
Po silnym rozbłysku słonecznym o intensywności X4.5 NOAA przewiduje wystąpienie burzy magnetycznej klasy G3. Tego rodzaju burze mogą doprowadzić do powstania zórz polarnych, których zasięg obejmie średnie szerokości geograficzne, w tym całą Polskę. Dojść do tego ma w poniedziałek 16 września.
Choć nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć momentu, w którym uderzy koronalny wyrzut masy (CME), monitorowanie odpowiednich wskaźników pozwoli być na bieżąco z postępem tego zjawiska.
Jeśli prognozy się sprawdzą, to mamy szansę zobaczyć zorzę nad północnym horyzontem – najlepiej widoczną z miejsc oddalonych od miejskich świateł. Będzie to niezwykła okazja dla wszystkich miłośników astronomii oraz fotografii nocnej.
- Jeżeli burza magnetyczna rozpocznie się zgodnie z prognozami, czyli około godziny 14 czasu polskiego, to żeby były szanse na zobaczenie zorzy polarnej, musi ona dotrwać (burza magnetyczna) do godzin wieczornych, kiedy to nad Polską zapanuje zmrok. Czyli nie tylko musi być silna – na co wskazują prognozy, ale musi trwać kilka godzin. - możemy przeczytać na stronie nocneniebo.pl
Noc 17/18 września: pełnia księżyca i częściowe zaćmienie
Za to noc z 17 na 18 września przyniesie nam pełnię Księżyca, która tym razem połączona będzie z częściowym zaćmieniem. Obserwatorzy w Polsce będą mieli szansę zobaczyć zjawisko w jego pełnej okazałości. Częściowe zaćmienie będzie miało miejsce pomiędzy 04:12 a 05:15, z maksymalnym zaciemnieniem planowanym na 04:44.
Natomiast pełnia nastąpi dokładnie 18 września o godzinie 4:35. Księżyc wzejdzie 17 września o godzinie 18:54, a zajdzie o godzinie 6:23.
Zbliżenie Planetoidy (2024 ON)
Również 17 września obserwatorzy nieba będą mogli śledzić zbliżenie planetoidy oznaczonej jako (2024 ON).
Obiekt ten ma średnicę od 210 do 470 metrów i zbliży się do naszej planety na nieco poniżej jednego miliona kilometrów o godz. 12:19 w czasie polskim. Jego prędkość osiągnie około 32 tysięcy kilometrów na godzinę.
Dystans ten jest daleki w skali Kosmosu, astronomowie uspokajają, że nie ma powodów do obaw.
Planetoida (2024 ON) należy do klasy obiektów bliskich Ziemi (NEO) oraz potencjalnie niebezpiecznych planetoid (PHA), jednak jej nadchodzące zbliżenie na pewno nie stanowi zagrożenia.
Te niezwykłe zjawiska – zjawiskowe zorze polarne oraz fascynujące zaćmienie Księżyca, a także zbliżenie interesującej planetoidy – tworzą unikalną okazję do zanurzenia się w tajemnice wszechświata. Warto zatem przygotować aparaty, wybrać się z dala od sztucznego światła i poczuć magię nocy, która z pewnością przyniesie niepowtarzalne wrażenia. Obserwujcie niebo, bądźcie czujni i cieszcie się tym, co mają do zaoferowania gwiazdy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.