Reklama

Technologiczne nowinki w uprawie rzepaku

Opublikowano:
Autor:

Technologiczne nowinki w uprawie rzepaku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Technologia uprawy ma niebagatelne znaczenie dla wzrostu i jakości rzepaku. ATR Express opublikowało artykuł, w którym przedstawia najnowsze doświadczenia polowe. Wymiana wiedzy wśród plantatorów i wspólne eksperymenty, przeprowadzone przez Agro-Masz oraz Agrii Polska, dostarczyły ciekawych, przełomowych danych. Okazało się, że to system pasowy ma najkorzystniejszy wpływ na wzrost roślin. Jak wyglądał eksperyment i jakie znaczenie ma dla polskiej uprawy rzepaku?

Rzepak - trudności w uprawie

Plantatorzy, którzy zajmują się uprawą rzepaku stają przed wieloma wyzwaniami. Susze, choroby oraz brak okrywy śnieżnej w czasie zimy, to główne problemy, z którymi muszą się mierzyć. W rolnictwie funkcjonuje kilka metod upraw rzepaku, w tym m.in. pasowa lub płużna.

Trudne warunki skłoniły rolników do poszukiwania najefektywniejszej technologii uprawy. Do najpopularniejszej należy nadal metoda płużna, czyli wykorzystująca pług do odwracania warstwy gleby. Jest powszechnie stosowana w polskim rolnictwie, nie tylko do uprawy rzepaku.

Eksperyment rolniczy - 6 odmian rzepaku i 3 technologie uprawy

Doświadczenie przeprowadzono w Strzelcach Małych, gdzie wysiano 6 różnych odmian rzepaku. ATR Express podkreśla, że wszystkie siewy były tak samo nawożone oraz podlewane. Eksperyment wykazał, że występowały znaczne różnice między poszczególnymi poletkami.

Najefektywniejsza okazała się metoda pasowa (strip-till), czyli spulchnianie pasa ziemi na terenie uprawy. To jedna z najnowocześniejszych technologii plonowania, w której gleba nie jest odwracana, co umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności.

Eksperymenty rolnicze są szansą na zwiększenie wydajności upraw oraz zminimalizowanie kosztów. Nowoczesne technologie zmieniają obraz polskiego rolnictwa, a wspólne inicjatywy, takie jak wspólne żniwa opisywane przez ATR Express to dowód na współpracę rolników i producentów, którzy ciągle poszukują nowych rozwiązań w rolnictwie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE