reklama
reklama

Tej nocy czeka nas widok jak z bajki. Pojawi się na niebie wieczorem i potrwa kilka godzin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Tej nocy czeka nas widok jak z bajki. Pojawi się na niebie wieczorem i potrwa kilka godzin - Zdjęcie główne

Niezwykłe zjawisko na niebie. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDziś wieczorem mamy niepowtarzalną okazję podziwiać młody, cienki sierp Księżyca oraz zjawisko światła popielatego powstałego dzięki odbiciu światła od Ziemi. To doskonały moment na obserwacje dla pasjonatów astronomii i wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknem nocnego nieba.
reklama

Młody sierp Księżyca i światło popielate

Karol Wójcicki, autor popularnej facebookowej strony „Z głową w gwiazdach”, podzielił się dziś niezwykłą informacją dla miłośników obserwacji nieba.

Dziś wieczorem na niebie pojawi się młodziutki, cienki sierp Księżyca. który jest uważany za najpiękniejszy w całym roku. Wielu zapalonych obserwatorów już od wczoraj próbowało go dostrzec, ale jak informuje Karol dziś każdy, nawet początkujący miłośnik nocnego nieba, będzie miał szansę go zobaczyć.

Przyczyną tego wyjątkowego widoku jest specyficzne ustawienie ekliptyki – niewidzialnej linii, w której wędrują Słońce, Księżyc oraz planety. Tuż po zachodzie Słońca ekliptyka ustawia się bardzo stromo względem horyzontu, co powoduje, że młody Księżyc wznosi się wysoko nad zachodnim horyzontem i jest widoczny jeszcze długo po zmierzchu.

reklama

Według zapowiedzi, o godzinie 20:00, czyli w momencie zachodu Słońca, Księżyc znajdzie się na wysokości 23° nad horyzontem. Tarcza Księżyca będzie oświetlona tylko w około 5,5%, co sprawi, że ujrzymy cienki, bajeczny sierp.

To jednak nie wszystko. Obserwując Księżyc dziś wieczorem, warto zwrócić uwagę na delikatną poświatę – światło popielate.

- To delikatna poświata rozświetlająca nieoświetloną część tarczy Księżyca – tak, jakbyście widzieli kontury całego globu, choć Słońce podświetla tylko wąski pasek. - pisze Karol Wójcicki.

reklama

To zjawisko powstaje dzięki odbiciu światła od Ziemi, Nasza planeta działa jak gigantyczne lustro, które rozświetla nocną stronę Księżyca.

- Gdybyście stanęli właśnie na tej części Księżyca, zobaczylibyście na niebie Ziemię prawie w pełni! Byłaby ona sporo większa od Księżyca na naszym niebie, a więc i jej blask jest naprawdę silny. - pisze Karol Wójcicki.

To właśnie ten efekt jest przyczyną obecności światła popielatego, które można zauważyć podczas zimowych nocy podczas pełni Księżyca, a które w tym przypadku jest jeszcze bardziej wyraźne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo