- Klasa środowiskowa I - kamery wewnętrzne przeznaczone do pracy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Przedział temperatur: od 5° C do 40° C; dopuszczalna wilgotność powietrza do 75%.
- Klasa środowiskowa II - kamery wewnętrzne, przeznaczone do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w temperaturach od -10° C do +40° C; dopuszczalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu do 75%.
- Klasa środowiskowa III - kamery zewnętrzne z osłoną, przeznaczone do pracy w przedziale temperatur od -25° C do +50° C. Może pracować przy wysokiej wilgotności powietrza w przedziale od 85 do 95%.
- Klasa środowiskowa IV - kamery zewnętrzne przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych; przedział temperatur to -25° C do +60° C; sprawnie działają przy wysokiej wilgotności powietrza utrzymującej się na poziomie od 85 do 95 %.
Ważne są także inne oznaczenia, które pomogą nam w zorientowaniu się, czy oglądany przez nas model kamery spełni nasze wymagania. Na obudowie powinny znaleźć się informacje dotyczące zgodności z normą IP. I tak na przykład kamery z tak zwaną obudową wandaloodporną są zgodne z normą IP66. Jeśli zależy nam na kamerze, której obudowa ma dobrze chronić przed bardzo dużą wilgotnością, szukajmy oznaczenia IP67. Kamery IP, które mogą działać skutecznie pod wodą oznaczone są normą IP68.
Wybór kamery z odpowiednią obudową to bardzo ważna kwestia, o której z pewnością nie można zapomnieć. Jednak nie jest to kwestia jedyna. By możliwa była obserwacja całodobowa, nawet przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach oświetleniowych, kamera musi posiadać kilka ważnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja Dzień/Noc. Tryb pracy kamery uzależniony jest od rodzaju oświetlenia. W ciągu dnia kamera rejestruje obraz w kolorze, natomiast po zmroku przechodzi w tryb czarnobiały. Kolejna ważna funkcja, która wykorzystywana jest zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych kamerach to funkcja WDR(Wide Dynamic Range), czyli inaczej szeroki zakres dynamiki. Pozwala ona na rejestrację wyraźnego obrazu nawet wtedy, gdy ma do czynienia z bardzo dużym kontrastem w oświetleniu poszczególnych elementów obserwowanej powierzchni. Dzięki niej scena będzie bogata w detale i wierna rzeczywistości.
Kolejnym krokiem, który musimy wykonać po zakupie odpowiednich kamer przemysłowych jest rozmieszczenie ich w strategicznych punktach. Pamiętajmy o tym, że nawet najnowocześniejsza kamera z bardzo wytrzymałą obudową nie sprawdzi się w stu procentach, jeśli zostanie zamontowana w źle wybranym punkcie. Kamer nie musi być przy tym dużo, chociaż wszystko zależy oczywiście od powierzchni, którą ma objąć monitoring. Na pewno kamera musi zostać umieszczona przy bramie wjazdowej, prowadzącej na teren posesji. Zabezpieczamy też dostęp do miejsc, w których znajdują się cenne rzeczy - wjazd do garażu, magazyny (w przypadku sklepów czy hurtowni), itp.
Kamery dobrej jakości, odpowiadające klasą swojemu przeznaczeniu, w przemyślany sposób rozmieszczone na wybranym terenie, z pewnością będą doskonałą ochroną.
Źródło: http://www.ctr.pl/