reklama
reklama

Ten kościół ma setki lat, jest symbolem miasta. Planują duże wydarzenie z okazji jego jubileuszu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: facebook - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy

Ten kościół ma setki lat, jest symbolem miasta. Planują duże wydarzenie z okazji jego jubileuszu - Zdjęcie główne

W tym roku Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy świętuje 600-lecie konsekracji kościoła Fary | foto facebook - Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTa świątynia jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jednego z miast naszego regionu. W tym miesiącu zaplanowano duże wydarzenie z okazji jej jubileuszu.
reklama

Stał się ikoną miasta

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń diecezji łowickiej. Jego początki sięgają 1425 roku, kiedy to na mocy przywileju wydanego przez króla Władysława Jagiełłę rozpoczęto budowę murowanej świątyni w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła parafialnego.

Fundatorem i protektorem budowy tego obiektu z sąsiedniej Łęczycy był arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec, który 27 maja 1425 roku konsekrował kościół.

reklama

- W tym roku Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy świętuje 600-lecie konsekracji kościoła Fary. To niezwykle ważne i podniosłe wydarzenie obchodzone będzie w dniach 24 i 25 maja nie tylko na terenie kościoła, ale także miasta – zapowiada Urząd Miejski w Łęczycy.

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy dodaje, że wysokiej klasy zabytkiem architektury jest również dzwonnica kościoła – kryta namiotowym dachem, stanowiąca dawną basztę obronną z XV wieku. Jest to pozostałość systemu obwarowań, którymi król Kazimierz Wielki otoczył gród łęczycki.

- Legenda głosi, że świątynię w tym miejscu ufundował Władysław Herman jako dziękczynienie za narodziny syna – Bolesława Krzywoustego. Choć brak dokumentów, historia ta na stałe wpisała się w tradycję miasta. Kościół, niszczony przez Krzyżaków, był wielokrotnie odbudowywany – dzięki wsparciu Kazimierza Wielkiego i wielu fundatorów. W 1425 roku świątynię konsekrowano w obecnym, gotyckim kształcie. W kolejnych wiekach dobudowano kaplice, m.in. Matki Bożej Szkaplerznej – „Księżnej Łęczyckiej”, oraz Chrystusa Ukrzyżowanego - przypomina Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy.

reklama

W sobotę na Placu Kościuszki odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, a w niedzielę uwaga skupiona będzie wokół samej świątyni.

Jak przypominają pracownicy urzędu, świątynia, wzniesiona została w stylu gotyckim, pełniła ważną rolę nie tylko religijną, ale również społeczną i kulturalną w historii Łęczycy i całego regionu. 

Na przestrzeni wieków kościół wielokrotnie był przebudowywany i restaurowany. Przetrwał wojny, pożary i zabory, stając się trwałym symbolem tożsamości mieszkańców.

reklama

- Obchody jubileuszu są nie tylko okazją do świętowania, ale też przypomnieniem o bogactwie duchowym i historycznym, które przez wieki kształtowało Łęczycę – podkreśla Urząd Miejski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo