Reklama

Reklama

Terytorialsi z naszego regionu złożyli przysięgę. Przed nimi 3-letnie szkolenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 6 gru 2021 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ponad 60 ochotników poszerzyło szeregi łódzkich Terytorialsów. Na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponad 30 z nich ukończyło szkolenie podstawowe, druga połowa to rezerwiści, którzy odbyli szkolenie wyrównawcze.

Reklama

Szkolenie przebiegło w koszarach 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. Żołnierze, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego, otrzymali z rąk Zastępcy Dowódcy 9ŁBOT podpułkownika Marcina Markiewicza wyróżnienia. 

Uroczystość, która przypadła w Barbórkę, swoją obecnością uświetnili weterani – Gryzelda Studzińska, uczestniczka powstania warszawskiego, Mirosław Pejka oraz Jerzy Grenda – Prezes Zarządu Okręgowego w Łodzi Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, a także dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych. 

„Szanowni Państwo, nie mógłbym dzisiaj nie wspomnieć o żołnierzach – górnikach. Patriotach, synach żołnierzy Armii Krajowej, których władza komunistyczna uznała za wrogów politycznych. 

Pamięć o wszystkich tych, których za patriotyczną postawę spotkały prześladowania, jest naszym żołnierskim obowiązkiem. 

Oddajemy dziś hołd bohaterom przeszłości, ale też wyrażamy podziękowanie dla żołnierzy, którzy w tych szczególnych czasach nie szczędzą wysiłku by nieść pomoc potrzebującym” – mówił Zastępca Dowódcy łódzkich Terytorialsów.

Ppłk Markiewicz wręczył odznaki pamiątkowe 9ŁBOT pracownikom i oficerom instytucji współpracujących z łódzką brygadą WOT.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę rozpoczynają trzyletni czas szkolenia, który jest podzielony na trzy etapy, każdy po 12 miesięcy. W pierwszym roku tematyką są podstawy walki i przetrwania. Drugi rok służby obejmuje szkolenie specjalistyczne, wynikające z przypisanej do żołnierza specjalizacji wojskowej. Trzeci rok przeznaczony jest na zgrywanie pododdziałów.

Łódzcy terytorialsi zaangażowani są obecnie w działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wspierają Straż Graniczną na granicy z Białorusią.

info: 9ŁBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)