reklama
reklama

Problemy z połączeniami kolejowymi z Kutna do Warszawy. Posłanka interweniuje u ministra

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. polregio/archiwum

Problemy z połączeniami kolejowymi z Kutna do Warszawy. Posłanka interweniuje u ministra - Zdjęcie główne

Problemy z połączeniami kolejowymi z Kutna do Warszawy. Posłanka Paulina Matysiak interweniuje u ministra | foto fot. polregio/archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pochodząca z Kutna posłanka Paulina Matysiak interweniuje u ministra infrastruktury w sprawie niekorzystnych dla mieszkańców naszego miasta połączeń kolejowych z Kutna do Warszawy. Po zmianie rozkładu jazdy, który wchodzi w życie już 12 grudnia, kutnianie mogą mieć duży problem z dostaniem się do swoich miejsc pracy.
reklama

Kutnianie nie dojadą do Warszawy przed godz. 7:00?

Paulina Matysiak wystosowała w tej sprawie dwa zapytania do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Jedno z nich dotyczy porannych połączeń do Warszawy. Jak zaznacza posłanka, mieszkańcy Kutna, którzy rozpoczynają dzień pracy o godz. 7:00, nie będą w stanie dostać się do stolicy na czas. 

- Pierwszy poranny pociąg TLK z Kutna wyjeżdża o godzinie 5.08, aby znaleźć się o godzinie 7.03 na Dworcu Centralnym w Warszawie. Kolejny pociąg KM wyjeżdżający o godzinie 05:22 do Warszawy dojedzie o 7:10. Niestety, pracowników, którzy rozpoczynają dzień pracy o godzinie 7.00, takie połączenia nie satysfakcjonują. Mieszkańcy Kutna wskazują, że w rozkładzie jazdy 2020/2021 mieli do dyspozycji przesiadkę na pociąg IC 91131 Korczak w Skierniewicach, jednak od 12 grudnia nie będą mieli już takiej możliwości. Pragnę zauważyć, że w sprawie połączeń z Kutna do Warszawy złożyłam już interpelację (nr 1245) i nadal podkreślam, że połączenia ze stolicą stanowią dla kutnian ważny kierunek destynacji – pisze posłanka. 

Matysiak pyta ministra, dlaczego od 12 grudnia mieszkańcy stracą możliwość przesiadki w Skierniewicach na pociąg IC Korczak. Zwraca też uwagę na to, czy zarządca infrastruktury kolejowej rozważa przesunięcie pociągu KM Mazovia nr 91120 na wcześniejszą porę tak, aby pociąg kończył bieg przed godziną 7.00 na stacji Warszawa Centralna. Pyta również o ewentualne korekty w rozkładzie, które uwzględniłyby prośbę kutnian. 

Ostatnie połączenia koło 20:00 

Warto wspomnieć, że to jednak niejedyny problem, który zauważyła posłanka. Podobnie sprawa wygląda z połączeniami wieczornymi. Ostatnie pociągi w kierunku Kutna odjeżdżają około godz. 20:00, późniejszych nie zaplanowano. Poniżej przytaczamy treść tego zapytania.  

- Nieustannie zgłaszają się do mnie zaniepokojeni pasażerowie pociągów w relacji Kutno —Warszawa, którym nowy rozkład jazdy PKP znacząco utrudnia codzienne życie. Wskazują na brak pociągów powrotnych z Warszawy do Kutna w późniejszych godzinach wieczornych, co uniemożliwia podróż do domu dużej grupie osób, która pracuje do godziny 22.00. Ostatnie pociągi w kierunku Kutna odjeżdżają bowiem o godzinie 20.00 (TLK 18170 z Warszawy Centralnej) i 20.18 (IC 2532 ze stacji Warszawa Śródmieście). Późniejszych połączeń, nawet z przesiadką, po prostu nie ma. Sprawia to pasażerom niebagatelny kłopot, przez który będą zmuszeni zmienić pracę lub szukać alternatywnego dojazdu, a i to nie zawsze jest możliwe.

W nawiązaniu do powyższych informacji na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1799), proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Dlaczego po godzinie 20.18 nie ma już żadnych bezpośrednich połączeń kolejowych z Warszawy do Kutna?

2. Czy zarządca infrastruktury kolejowej rozważa wprowadzenie większej liczby wieczornych połączeń, aby umożliwić pasażerom dojazd do Kutna po godzinie 22.00?

3. Czy planowane są zmiany w rozkładzie jazdy podczas tzw. korekt, które uwzględnią prośbę mieszkańców Kutna ws. dojazdu do Kutna po godzinie 22.00?

Paulina Matysiak poruszyła temat niekorzystnego dla kutnian rozkładu jazdy podczas 43. posiedzenia Sejmu, 2 grudnia 2021 roku. Poniżej nagranie wystąpienia. 

O odpowiedzi ministra będziemy jeszcze informować. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama