reklama
reklama

Tłusty czwartek na ludowo. Tak świętowali studenci SUTW

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tłusty czwartek na ludowo. Tak świętowali studenci SUTW - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW miniony czwartek, 27 lutego 2025 roku, atmosfera Dworku Modrzewiowego wypełniła się radosnym świętowaniem „Tłustego czwartku na ludowo”. Studenci SUTW wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd dawnej tradycji, łącząc smakowite pączki z literackimi opowieściami o życiu na wsi.
reklama

Tłusty czwartek na ludowo

W miniony czwartek, 27 lutego 2025 roku studenci SUTW wraz z zaproszonymi gościmi świętowani „Tłusty czwartek na ludowo”. Spotkanie odbyło się w kawiarence Dworku Modrzewiowego.

Tłusty czwartek to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Dawniej ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych mięs a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Do naszych czasów przetrwała tradycja ale już zmodyfikowanych pączków. Nie są jak dawniej z ciężkiego ciasta polane skwarkami, ale słodkie i puszyste z lukrem lub pudrem i nadzieniem głównie z marmolady, dżemu różanego a ostatnio kreatywność nie zna granic – czekolada, toffi, adwokat, pistacje. 

reklama

- Również w naszej kawiarence zagościły słodkości. Zebrani goście wysłuchali przygotowanych przez Grupę sekcji literackiej METAFORA krótkich historyjek obrazujących dawne zwyczaje, życie i pracę na wsi, wiejskie zabawy, zachowania ludzi i ich relacje oraz uczucia. - relacjonuje Stefania Szadkowska.

Między prezentowanymi historyjkami wspólnie śpiewano piosenki ludowe ze Śpiewnika SUTW takie jak: „Karolinka”, Jadą goście jadą”, „Gęsi za wodą”, „Chłopaki, chłopaki”, „Kukułeczka”, „W moim ogródeczku”, „Pognała wołki”, „W zielonym gaiku”.

reklama

Obecnie czasy bardzo się zmieniły. Inaczej wygląda życie i praca na wsi i w mieście. Mało jest zabaw wiejskich z typowo ludową muzyką, młodzież nie zna starych zwyczajów i piosenek ludowych. Spotkania w długie wieczory, sprzyjające zawieraniu nowych znajomości, śpiewaniu piosenek i zabawie, zastąpione zostały mediami społecznościowymi.

Królują dyskoteki z głośną muzyką oraz z przebojami disco polo.

- Dopóki jeszcze możemy i pamiętamy to przekazujmy młodemu pokoleniu naszą tradycję, zwyczaje i piosenki ludowe. - dodaje Stefania Szadkowska.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo