Początek NSZZ Solidarność
W samo południe, 31 sierpnia 2024 roku, mieszkańcy Kutna zebrali się, aby uczcić 44. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
To historyczne wydarzenie miało miejsce dokładnie 44 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku, kiedy to w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe, które zainaugurowały nową erę w walce o wolność i demokrację w Polsce. Porozumienia te, sygnowane przez Lecha Wałęsę w imieniu opozycji demokratycznej, zawierały, między innymi, postulat zarejestrowania "Solidarności", co stanowiło przełomowy moment w historii naszego kraju.
Uroczystość odbyła się przy pomniku „Ulotka”, w pobliżu dawnego zakładu farmaceutycznego "Polfa". W trakcie obchodów uczestnicy podkreślali, jak ważne były wydarzenia sprzed 44 lat nie tylko dla Polski, ale także dla całego świata. To właśnie na bazie ruchu Solidarności narodziły się nadzieje na walkę.
Wśród wystąpień znalazły się przemówienia przedstawicieli NSZZ "Solidarność", jak również księdza dziekana Jerzego Swędrowskiego, prezydenta Kutna Mariusza Sikory oraz posła Tadeusza Woźniaka.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było odśpiewanie "Murów", nieoficjalnego hymnu antykomunistycznej opozycji, autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Utwór ten wciąż porusza i inspiruje, przypominając o wartościach wolności i solidarności.
Na koniec, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ulotka”, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski. W uroczystościach z ramienia Miasta Kutno uczestniczyli, poza prezydentem Mariuszem Sikorą, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Markiewicz oraz Sekretarz Miasta Jacek Korowajski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.