reklama
reklama

To idealne miejsce na randkę - aż kipi od romantyzmu! Dojedziesz tu w mgnieniu oka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Architektoniczne cuda w objęciach natury, zapierające dech w piersiach krajobrazy i dzieła sztuki, wszystko to zanurzone w pikantnie romantycznej historii - tak może wyglądać przepis na wymarzoną randkę. Znajdziecie go w Parku w Arkadii i zespole parkowo-pałacowy w Nieborowie. To istny raj na ziemi, a wiodąca do niego droga z Kutna jest dziecinnie prosta. Nie bez powodu miejsce to uchodzi za jedną z największych atrakcji województwa, rozkochując w sobie nawet twórców filmowych. A jeśli czerpać z jego uroków pełnymi garściami, to właśnie w maju!
reklama

Droga do raju jest bardzo prosta. Z Kutna dojedziesz tu w kilkadziesiąt minut, kierując się DK 92 w kierunku Łowicza, następnie zjeżdzasz na DK 70 i po chwili jesteś już na miejscu.

W kompeksie parkowo-pałacowym w Arkadii i Nieborowie kręcono sceny do kilkunastu popularnych filmów i seriali, m.in.: "Akademia Pana Kleksa", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Ojciec Mateusz", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Popioły", "Sherlock Holmes i doktor Watson", czy "Szuler". Łącznie powstawało tutaj 14 produkcji, a już w najbliższy poniedziałek, 22 maja będą tu robić zdjęcia do nowego filmu.  

 

Park Arkadia - raj na ziemi

 

Arkadia to inaczej kraina wiecznego szczęścia, ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, sielankowej szczęśliwości i beztroski. I tak właśnie można poczuć się zwiedzając ogród romantyczny Heleny Radziwiłłowej. 

Była ona żoną Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa i... kochanką ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych kobiet tamtej epoki, a potwierdzeniem jej pozycji jest przepiękny park, zgodny z najnowszymi europejskimi trendami, który urządziła w swojej posiadłości.

Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami. Jest tu malowniczo, krajobraz pozwala na chwilę zwolnić, całkowicie oderwać się od codziennego zgiełku i napawać urokami natury. Na terenie parku znajdziemy szereg architektonicznych perełek, nierozerwalnie związanych z postacią Heleny Radziwiłłowej: Świątynię Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Dom Murgrabiego, Domek Gotycki, Grecki Łuk Kamienny, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Resztki Cyrku i Grotę Sybilli.  

Helena kontynuowała prace nad parkiem do swej śmierci w 1820 roku. W następnych latach Arkadia przechodziła różne losy. Lata zaniedbań doprowadziły do zniszczeń we wzniesionych przez Radziwiłłową budowlach. W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Barokowy ogród w Nieborowie

Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzine gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770.
 
Ogród nieborowski posiada położone przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym wytyczoną na osi założenia pałacowego, otoczoną symetrycznie rozplanowanymi po obu jej bokach gabinetami i boskietami, uformowanymi ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.
 
Od strony zachodniej ogród opiera sie o wielki kanał zaprojektowany w kształcie węgielnicy. Za kanałem znajduje się park krajobrazowy, zaś po stronie wschodniej ogrodu zabudowania gospodarcze, zbudowane w końcu XVIII wieku: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Po stronie północnej pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego położony jest Pawilon Myśliwski, mieszczący dzisiaj pokoje gościnne, zaś bliżej bramy budynek Manufaktury, wzniesiony przez Szymona Bogumiła Zuga, w którym znajduje się obecnie pracownia ceramiki artystycznej i biura administracji muzeum.

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach, uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.

 

Arkadia i Nieborów - godziny otwarcia i ceny biletów

 

Kwiecień - wrzesień
codziennie / godz. 10.00 - 18.00
poniedziałki / wstęp bezpłatny**
 
Październik - marzec
codziennie / godz. 10.00 - 16.00

Informacje na temat cen biletów znajdziesz w tym miejscu - KLIK. Bilety można nabyc również przez internet W TYM MIEJSCU.

W związku z realizacją zdjęć do filmu w dniach:

22.05.2023
- ogród w Arkadii będzie otwarty do godz. 14.00
- pałac i ogród w Nieborowie będą czynne od godz. 11.00
23.05.2023
- pałac będzie zamknięty dla zwiedzających
- ogrody otwarte bez zmian
24.05.2023
- Manufaktura Majoliki będzie zamknięta dla zwiedzających
- pałac będzie czynny od godz. 12.00
- ogrody otwarte bez zmian
 
Info: własne/nieborow.art.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama