Te miejsca warto zobaczyć
Od dzisiaj Skansen w Kwiatkówku oraz grodzisko pod Tumem ponownie otwierają swoje podwoje, zapraszając wszystkich miłośników historii, kultury oraz przyrody do fascynującej podróży w przeszłość.
Już od pierwszych dni sezonu na gości czekają liczne atrakcje, warsztaty oraz wydarzenia plenerowe, które przybliżą codzienne życie naszych przodków.
- Ten skansen to unikatowe miejsce, w którym można zobaczyć, jak wyglądało życie na dawnej wsi. Kompleks obejmuje zrekonstruowane drewniane chaty, stodoły, kuźnie oraz inne budynki gospodarcze, które wiernie oddają klimat dawnych czasów. Eksponaty zgromadzone w skansenie pozwalają zapoznać się z dawnymi narzędziami rolniczymi, meblami oraz przedmiotami codziennego użytku – mówi Ewelina Kotarska, przewodnik muzealny.
W części gospodarczej Zagrody w Kwiatkówku można również podziwiać oryginalny młyn wietrzny typu kozłowego z 1820 roku. To miejsce oferuje nie tylko możliwość odkrywania architektury, ale także aktywnego uczestnictwa w pokazach dawnego rzemiosła.
W tym roku organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty garncarskie, plecionkarskie i zielarskie, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dawnych technikach wytwórczych.
Grodzisko w Tumie to z kolei fascynująca podróż do czasów średniowiecznej Łęczycy, gdy ziemie te były zamieszkiwane przez pierwszych Piastów. Częściowo zrekonstruowane mury obronne z bramą skrywają wewnętrzne tajemnice, takie jak wieża strażnicza oraz pozostałości po dawnym grodzie.
- To idealne miejsce, aby zrozumieć jak wyglądało życie w tamtych czasach – mówi Ewelina Kotarska.
Grodzisko, usytuowane na niewielkim wyniesieniu w dolinie rzeki Bzury, stanowi najstarszy element średniowiecznej Łęczycy. To tutaj można poczuć atmosferę minionych wieków i zobaczyć, jak wyglądały codzienne obowiązki dawnych mieszkańców grodu.
Zrekonstruowane grodzisko jest pozostałością wczesnośredniowiecznego miejsca obronnego i lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Dzięki badaniom kolejnych pokoleń archeologów wiemy, że pierwszy gród w Tumie zbudowano w okresie, gdy obszar dzisiejszej Polski zamieszkiwały różne plemiona, jak Polanie czy Wiślanie.
W tym sezonie grodzisko będzie gościć liczne grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują pokazy walk, dawne rzemiosła i obrzędy. Ciekawą propozycją są warsztaty łucznicze, podczas których uczestnicy będą mogli nauczyć się sztuki strzelania z tradycyjnego łuku, a także warsztaty kowalstwa, gdzie można zobaczyć proces wykuwania broni i narzędzi według dawnych metod.
Skansen oraz grodzisko, położone w niedalekiej odległości od siebie, łączy malownicza drewniana kładka, która umożliwia spacerowanie i odkrywanie piękna fauny i flory Doliny Bzury. To idealne miejsce na rodzinne wycieczki, które dostarczą niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.