reklama
reklama

To miejsce skrywa tragiczne historie tysięcy osób. Młodzież oddała im cześć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To miejsce skrywa tragiczne historie tysięcy osób. Młodzież oddała im cześć - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
32
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaUczniowie kilku placówek z naszego miasta odwiedzili jeden z niemieckich obozów zagłady. Przewodnik zaznajomił ich z tragiczną historię tego miejsca, brali udział w warsztatach, a także  położyli kamienie pamięci w miejscu zagłady
reklama

Obóz z którego uciekło tylko kilka osób

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Funkcjonował w dwóch okresach. Pierwszy okres działalności obozu trwał od 8 grudnia 1941 r. (pierwszy transport) do 11 kwietnia 1943 r., kiedy komando opuściło teren obozu wysadzając krematoria, a wcześniej (7 kwietnia) pałac.

- Eksterminacji dokonywano w samochodach – mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Ciała ofiar wywożono do oddalonego o 4 km Lasu Rzuchowskiego, gdzie  grzebano zwłoki w mogiłach. W pierwszej kolejności wymordowano Żydów z okolicznych gett: Koła, Kowali Pańskich, Kłodawy, Izbicy Kujawskiej – przypomina Bożena Gajewska, Koordynatorka zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”.

reklama

Od stycznia 1942 r. zaczęto przywozić do Chełmna Romów z Łodzi, Kutna, Krośniewic, Żychlina, Łęczycy, Lubrańca, Złoczewa, Zelowa, Gąbina, Konina, Gostynina, Inowrocławia, Włocławka, Wielunia, Grabowa, Zduńskiej Woli, Uniejowa, Warty, Torunia, Wieruszowa i innych miast i miasteczek,  a następnie Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów z Niemiec, Czech, Austrii, których jesienią 1941 r. osiedlono w Łodzi.

reklama

Latem 1942 r. wskutek rozkładania się ciał w grobach masowych i zagrożenia epidemiologicznego wstrzymano transporty. Rozpoczęto wydobywanie zwłok z grobów i palenie ich w polowych krematoriach.

- W marcu 1943 r. zapadła decyzja o likwidacji obozu. Drugi okres trwał od wiosny-lata 1944 r. do 18 stycznia 1945 r. Eksterminacji dokonywano w obrębie Lasu Rzuchowskiego, gdzie zbudowano baraki i przystosowano teren do przyjmowania kolejnych transportów ofiar. Z obozu Zagłady Kulmhof udało się uciec tylko kilku więźniom, którzy złożyli świadectwa po zakończeniu II wojny światowej – dodaje Bożena Gajewska.

Na monumencie upamiętniającym prawie 200 000 ofiar Zagłady w Lesie Rzuchowskim umieszczony jest, z daleka widoczny, napis PAMIĘTAMY.

reklama

Muzeum byłego niemieckiego obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem powstało w czerwcu 1990 roku i działa na rzecz edukacji historycznej o zagładzie ludności żydowskiej i romskiej podczas II wojny światowej w szczególności, poprzez upamiętnienie ofiar, ochronę obiektów i muzealiów oraz dokumentowanie dziejów obozu. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci o miejscu pierwszego ośrodka natychmiastowej zagłady.

- W ramach zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno  w edukacyjnej podróży śladami kutnowskich Żydów i Żydówek przez sztetl Kutno, Judenlager Konstancja, cmentarz żydowski w Kutnie, aż do miejsca ich Zagłady w niemieckim Obozie Zagłady Kumhof w Chełmnie nad Nerem uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką Izabeli Smolarek i Iwony Jabłońskiej, Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica pod opieką Anety Urbańskiej-Matczak, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego pod opieką Aleksandry Szymczak i Małgorzaty Ledzion – wylicza Koordynatorka zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”.

reklama

19 maja 2025 roku uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Muzeum, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych oraz położyli kamienie pamięci w miejscu Zagłady. Wyjazd zorganizował zarząd Fundacji „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna” – Luc Albinski, Yosef Kutner i Bożena Gajewska.

Partnerami Fundacji w zadaniu są Kutnowski Dom Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie. Patronatem Honorowym objęli zadanie Prezydent Miasta Kutno Mariusz Sikora, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej i Forum Dialogu.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo