Reklama

Reklama

Tragiczny bilans początku wakacji w naszym regionie. W ciągu trzech tygodni utonęły już cztery osoby!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum

Tragiczny bilans początku wakacji w naszym regionie. W ciągu trzech tygodni utonęły już cztery osoby! - Zdjęcie główne

Tragiczny bilans utonięć w naszym regionie | foto poglądowe/archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ciągu zaledwie trzech ostatnich tygodni w naszym regionie doszło już do czterech utonięć. Zaznaczmy, że mowa tu jedynie o tych jeziorach i miejscowościach, które znajdują się w nie tak dużej odległości od Kutna i są często odwiedzane przez mieszkańców naszego miasta. W skali całego kraju liczby prezentują się znacznie gorzej – w samym lipcu utonęły już 22 osoby, a minęło zaledwie osiem pierwszych dni tego miesiąca.

Reklama

O większości z ostatnich utonięć informowaliśmy już na łamach naszego portalu. Do pierwszego z nich doszło w nocy z 17 na 18 czerwca nad jeziorem Lutobórz w gminie Choceń. Służby poinformowały wówczas o śmierci 44-latka z Łodzi, który wypoczywał nad jeziorem z rodziną. Ostatni raz mężczyzna widziany był w piątek (17 czerwca) w godzinach wieczornych, a gdy następnie nie wrócił na noc do miejsca wypoczynku, rodzina i znajomi rozpoczęli jego poszukiwania. Niestety bezskutecznie. Ciało mężczyzny znalezione zostało rano w pobliskim jeziorze.

O kolejnym utonięciu dowiedzieliśmy się zaledwie tydzień po zdarzeniu opisywanym powyżej. W sobotę, 26 czerwca, w niestrzeżonym zbiorniku wodnym w Zaborowie Nowym (gmina Gostynin) utopił się 36-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego. Po wyłowieniu ciała mężczyzny ze zbiornika zespół ratownictwa medycznego podjął czynności reanimacyjne, jednak nie udało się przywrócić czynności życiowych 36-latka.

Niestety, następny weekend to również kolejne utonięcia. W niedzielę 3 lipca z Jeziora Górskiego w Grabinie wyłowiono ciało młodego mężczyzny, który wcześniej wypadł z kajaka. Razem z nim kajakiem płynął 24-latek – temu jednak udało się dopłynąć do brzegu.

Tego samego dnia w Jeziorze Białym (gmina Gostynin) utopił się 18-latek. Na pomoc ruszyli mu pozostali plażowicze, wezwano również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Życia młodego mężczyzny nie udało się jednak uratować.

To jedynie niewielki ułamek wszystkich podobnych przypadków, do których co roku dochodzi nad akwenami w całej Polsce. Tylko w czerwcu br. z powodu utonięcia życie straciło 87 osób. W pierwszych dniach lipca w policyjnych statystykach widnieją już 22 ofiary.

W 2021 roku na terenie Polski odnotowano aż 422 utonięcia. W 78 przypadkach przyczyną tragedii mógł być alkohol.

Policjanci stale apelują o zdrowy rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które zawsze powinny towarzyszyć nam podczas wypoczynku nad wodą:

 • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
 • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi - unikniesz wstrząsu termicznego.
 • Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy