Reklama

Reklama

Tragiczny bilans utonięć w 2021 roku. Życie straciło już blisko 200 osób

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Tragiczny bilans utonięć w 2021 roku. Życie straciło już blisko 200 osób  - Zdjęcie główne

Tragiczny bilans utonięć w 2021 roku. Życie straciło już blisko 200 osób | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tegoroczne lato jeszcze się nie skończyło, a bilans utonięć już jest dramatyczny. Od początku kwietnia zginęło blisko 200 osób, z czego aż 128 w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dla porównania w zeszłym roku odnotowano łącznie 460 zgonów w wyniku utonięcia.

Reklama

- Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji zanotowała blisko 200 zgonów w wyniku utonięcia. Ponad 80 procent z wszystkich utonięć ma miejsce w wakacje - zaznaczyła podkom. Kinga Czerwińska, rzecznik komisariatu rzecznego policji w Warszawie - To czas, gdy większość osób szuka ochłody przed upałem nad wodą. Niestety, wypoczynek szczególnie nad rzekami może zakończyć się tragicznie.

Najwięcej osób tonie w rzekach i na niestrzeżonych kąpieliskach

Z tegorocznych statystyk wynika, że najwięcej osób tonie w rzekach i na niestrzeżonych kąpieliskach. Najczęściej gubi nas nieznajomość terenu - rzeki są bowiem bardzo specyficznym akwenem, szczególnie niebezpiecznym, bo dno jest w ciągłym ruchu. Nurt niesie ze sobą materiał i nanosi go na dno, ale również z pewnych miejsc go wypłukuje. Kolejną sprawą jest szybko podnoszący się stan wody, np. po ulewnych deszczach.

- Rzeki są bardzo specyficzne, więc spędzanie czasu wolnego nad nimi powinno być poprzedzone minimalną edukacją w tym kierunku. [...] Miałoby to na celu uświadamianie jakie ryzyko niesie ze sobą przebywanie nawet nad samym brzegiem - dodała podkom. Czerwińska.

Co jest główną przyczyną?

Na 100 osób, które do tej pory utonęły, 94 z nich to mężczyźni. Jak przekazała policjantka, "mężczyźni mają skłonność do bardziej brawurowych zachowań. Niestety, przeważnie te zachowania są powodowane chęcią zabłyśnięcia przed wybranką lub kolegami. Bardzo często dochodzi do utonięć, których przyczyną był zakład, przekomarzanie się, sprawdzanie się kto przepłynie dalej. Bardzo często kończy się to tragicznie".

Najwięcej tonie dorosłych, w wieku 30-40 lat i starszych. Przyczyną utonięć w pierwszej grupie jest głównie brawura i alkohol, natomiast w grupie 50-60 latków najczęściej odpowiadają za to choroby związane z wiekiem. Kolejną ważną kwestią jest pora dnia. Im później, tym bardziej niebezpiecznie. Nawet jeśli kąpielisko jest strzeżone, w pewnych godzinach ratowników już nie ma. 

Jak ratować tonącego?

Tego, że ktoś tonie, osoba bez przeszkolenia może nie zauważyć. Tym bardziej, że tonący wbrew powszechnej opinii nie krzyczy, nie macha rękami, nie daje żadnego znaku, który dla laika jest sygnałem, że dzieje się coś złego. 

- Osoba, która tonie, ma mętny wzrok, nieskupiony na jednym punkcie. Nie można złapać kontaktu wzrokowego z taką osobą. Jeśli włosy zakrywają jej twarz, to każdy odruchowo będzie je odgarniał, ale tonący tego nie zrobi. Taka osoba jest skupiona na ratowaniu się. Działają już tylko instynkty, nad którymi nie da się zapanować - opowiada policjantka - Człowiek tonie około 4 minut - dodała.

Co zrobić, żeby pomóc? Przede wszystkim należy zareagować, rzucić coś, czego tonąca osoba może się chwycić. Podpłynąć kajakiem, na desce, rowerze wodnym, tak by tonący mógł się czegoś złapać.

Zaledwie tydzień temu pisaliśmy o utonięciu w naszym regionie. Nad jeziorem Białym pod Gostyninem zginął 42-letni mężczyzna. Po wydobyciu go z wody, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, który przetransportował go do szpitala w Gorzewie. Pomimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE