Reklama

Reklama

Tutaj magia budzi się po zmroku. Kutnowski cmentarz zachwyca klimatem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Takie obrazki malują się na nekropoliach tylko raz w roku. Ostatniego dnia października oraz w Dzień Wszystkich Świętych niepowtarzalny klimat zagościł również na kutnowskim cmentarzu parafialnym.

Reklama

Każdego roku na przełomie października i listopada przy ul. Cmentarnej pojawiają się tysiące odwiedzających. To oni, pielęgnując pamięć o zmarłych, tworzą magię spowijającą nagrobki. Skąd wziął się zwyczaj palenia zniczy w miejscach pochówku?

Jest to tradycja wywodząca się z czasów przedchrześcijańskich i swoje korzenie ma w obrzędzie Dziadów, mającym na celu przywołanie dusz zmarłych. Dawniej na groby przynoszono jedzenie i picie, by dusze mogły się posilić. Wspomniane zaś światło miało wskazać im drogę do domu i ogrzać je.

Nadejście chrześcijaństwa nie przyczyniło się do zaniechania palenia ognia na grobach zmarłych. Choć teraz światło stanowi symbol obecności Boga wśród nas i jest metaforą naszej wiary w życie wieczne, rozjaśnia mroki niewiedzy, przez co niszczy kłamstwo i grzech.

Wyjątkowa, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju atmosfera panuje dzisiejszego wieczora na wszystkich cmentarzach w Polsce. Spacery między nagrobkami rozświetlonymi od zniczy dla wielu zawsze jest wielkim przeżyciem.

Niektórzy z wizytą na nekropolii czekają właśnie do wieczora, by móc napawać się tym widokiem, a dziś dodatkowo sprzyja temu pogoda. Warto więc odłozyć pilot od telewizora, smarfona, zostawić konsolę i spędzić dzisiejszy wieczór poświęcając go właśnie na przechadzce po którymkolwiek cmentarzu. Warto, bo na kolejną taką okazję będziemy musieli poczekać cały rok.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy