Reklama

Tysiące wypadków, setki rannych i ofiar śmiertelnych - rok 2018 na drogach

Opublikowano:
Autor:

Tysiące wypadków, setki rannych i ofiar śmiertelnych - rok 2018 na drogach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Autostrada A1, drogi krajowe i wojewódzkie - te najważniejsze ciągi komunikacyjne przebiegają przez nasze miasto, powiat i region. Sprzyja to dużemu natężeniu ruchu pojazdów co niestety przekłada się na dużą liczbę zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku było ich tysiące, a liczba ofiar i poszkodowanych liczona jest w setkach. Jak wyglądają statystyki, gdzie doszło do najtragiczniejszych zdarzeń?

Podsumowanie minionego roku w ruchu drogowym sporządziła Komenda Wojewódzka w Łodzi. Jak wynika ze zgromadzonych danych w 2018 roku - podobnie jak w latach ubiegłych - do największej liczby wypadków doszło na drogach powiatowych - 1684. Najbezpieczniejsze okazały się autostrady, gdzie odnotowano najmniej wypadków – 102. Co ciekawe, najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce w piątki w godzinach popołudniowych między 16 a 17. Również w piątki między 17 a 18 było najwięcej ofiar śmiertelnych.

- Z danych statystycznych wynika, że w 2018 roku doszło do 3753 wypadków - to o 37 mniej niż rok wcześniej. Rannych zostało 4597 osób, to o 157 mniej niż w roku 2017. Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na podobnym poziomie: 226 i 219 rok wcześniej. Oznacza to, że choć wypadków było mniej, to były one tragiczniejsze w skutkach. Pamiętajmy, że ofiary śmiertelne to nie tylko statystyki, lecz realne tragedie całych rodzin. W roku 2018 funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 5743 nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich stanowił ogromne zagrożenie na drogach. Dlatego policjanci samego pionu RD wykonali 535081 badań stanu trzeźwości kierujących - czytamy na KWP w Łodzi.

Nadal główne przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców to nieudzielenie pierwszeństwa (939) i nadmierna prędkość (735). Główną przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych było z kolei nieostrożne wejście na jezdnię tuż przed jadący pojazd (105). W 2018 roku odnotowano 821 wypadków z udziałem pieszych, w których 761 osób zostało rannych, a 70 zabitych.

- Łódzcy funkcjonariusze przez cały rok prowadzili na terenie województwa wiele akcji prewencyjnych. Zależy nam na edukacji uczestników ruchu drogowego niezależnie od ich wieku. Dlatego w minionym roku policjanci prowadzili zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie tylko dla najmłodszych, których odwiedzaliśmy w przedszkolach i szkołach, ale także dla dorosłych, w tym seniorów. Docieramy zarówno do kierujących jak i pieszych, dla których nieodłącznym elementem powinny być odblaski. Były także autorskie i mniej typowe akcje np. walentynkowa „Zwolnij. Jak kocha to poczeka” czy listopadowe działania „Twoje światła-twoje bezpieczeństwo”. Nie zabrakło również bieżących działań represyjnych podejmowanych wobec piratów drogowych w sposób rażący łamiących przepisy ruchu drogowego - informuje komenda wojewódzka.

W podsumowaniu policja przywołuje najtragiczniejsze wypadki, do jakich doszło w ubiegłym roku. Na tej liście znalazło się również Kutno - śmiertelny wypadek, do którego doszło u zbiegu ul. 1-go Maja i 29-go Listopada 25 grudnia, kiedy to 23-letni kierowca audi potrącił dwóch mężczyzn w wieku 20- i 34-lata. O tym możecie przeczytać m.in. TUTAJ.

Mundurowi przypominają także o najtragiczniejszych zdarzeniach do jakich doszło w poniższych miejscowościach:

Łódź - 12 kwietnia 2018 roku około godziny 17:15 na ul. Kopcińskiego przy ul. Nawrot, 9-letnia dziewczynka przechodziła przez zachodnią jezdnię ul. Kocińskiego i weszła wprost pod nadjeżdżający tramwaj linii nr 4 kierowany przez 40-letniego motorniczego. W wyniku wypadku dziewczynka poniosła śmierć na miejscu.

Wieluń - 31 marca 2018 roku o godz. 12:30 w Wieluniu na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Przemysłową, kierujący seatem ibiza 63-latek wyjeżdżając z podporządkowanej ul. Przemysłowej na ul Warszawską zderzył się z jadącym od strony Bełchatowa samochodem alfa romeo, którym kierował 29-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego. W wyniku wypadku 63-latek poniósł śmierć na miejscu. Podróżująca z nim 60-letnia oraz 29-latek kierujący alfą z obrażeniami ciała przewiezieni zostali do wieluńskiego szpitala. W wyniku poniesionych obrażeń 60-letnia kobieta zmarła.

Poddębice - 5 maja 2018 roku około godz. 16:00 w miejscowości Wylazłów. W wyniku zdarzenia dwóch strażaków ochotników zostało rannych. 58-letni kierujący wozem strażackim OSP Pęczniew jadąc do pożaru lasu, na łuku drogi wypadł z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Pojazd przewrócił się na bok. W wyniku zdarzenia rannych zostało dwóch strażaków w wieku 34 i 38 lat. Młodszy z ochotników został przetransportowany lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala w Łodzi, natomiast drugi trafił do szpitala w Sieradzu. Nazajutrz z łódzkiej placówki medycznej napłynęła informacja, że 34-latek zmarł.

Łowicz - 22 października 2018 roku około godziny 10.10 na ulicy Warszawskiej. Na prostym odcinku drogi doszło do zderzenia dwóch jadących w przeciwnym kierunku pojazdów - nissana micry oraz ciężarowego DAF-a z naczepą. Śmierć na miejscu poniosła kierująca micrą 60-letnia mieszkanka powiatu łowickiego oraz 79-letnia pasażerka tego pojazdu.

Rawa Mazowiecka - 12 września 2018 roku około godziny 17.00 na drodze gminnej w miejscowości Pągów. 18-letni mieszkaniec Białej Rawskiej kierujący motocyklem suzuki uderzył w tył dostawczego samochodu marki Lublin, który wyjechał z drogi podporządkowanej. Lublinem kierował 60-letni mieszkaniec powiatu rawskiego. W wyniku wypadki motocyklista poniósł śmierć na miejscu. Okazało się, że 18-latek nie posiadał uprawnień do kierowania takim jednośladem.

Bełchatów - 19 kwietnia 2018 roku około godziny 21.00 na ul. Pabianickiej w Bełchatowie. 25-letnia kobieta jadąc citroenem w kierunku Łodzi skręcała w lewo na posesję, gdy w jej auto uderzyło jadące z przeciwka BMW, za kierownicą którego siedział 25-letni mieszkaniec gminy Bełchatów. BMW następnie uderzyło w stojącego w pobliżu chryslera. Niestety, kierująca citroenem na skutek odniesionych obrażeń zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Łęczyca - 25 maja 2018 roku około godziny 19.30 na drodze powiatowej w miejscowości Ksawerów. 38 – letnia kierująca skodą fabią jadąc w kierunku Kłodawy, na prostym odcinku drogi zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w drzewo. W wyniku wypadku trzyosobowa rodzina odniosła poważne obrażenia ciała. 6-letnia pasażerka pojazdu na skutek doznanych obrażeń ciała następnego dnia zmarła w szpitalu.

Łask - 10 września 2018 roku około godziny 21.00 na drodze wojewódzkiej nr 481 miejscowości Sięganów. 27-letnia kierująca samochodem marki BMW potrąciła 68-letniego mieszkańca gminy Łask. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pieszy przechodził przez jezdnię bez wymaganych elementów odblaskowych. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Koluszki - 12 sierpnia 2018 r około godz.18.00 na drodze gminnej w miejscowości Będzelin w powiecie łódzkim wschodnim. 44-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego wschodniego kierujący oplem astrą potrącił dwie dziewczynki siedzące na poboczu drogi. 9-latkę z obrażeniami przewieziono do szpitala. Niestety jej 10-letnia koleżanka pomimo reanimacji zmarła na miejscu. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany w domu, był nietrzeźwy - miał 2,8 promila. Nie posiadał również uprawnień.

Jak podkreśla KWP w Łodzi, pozytywnym trendem jest rosnąca liczba tzw. obywatelskich zgłoszeń od świadków, którzy widząc niepokojące sytuacje na drodze alarmują policję chociażby o nietrzeźwych kierujących.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE