Reklama

Reklama

Upał nie odpuszcza, a pracować trzeba. Zobacz, jakie prawa ci przysługują

Opublikowano: pon, 21 cze 2021 08:55
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Upał nie odpuszcza, a pracować trzeba. Zobacz, jakie prawa ci przysługują - Zdjęcie główne

W trakcie upałów pracodawcy muszą zapewnić pracownikom m.in darmowe zimne napoje | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od kilku dni w Kutnie i okolicach z nieba leje się żar, temperatury dochodzą do 30 stopni Celsjusza i przez najbliższe dni upał ma nie odpuszczać. Zdecydowana większość mieszkańców dopiero czeka na urlop, a wysokie temperautury narzucają na pracodawcę pewne obowiązki. Co powinien zapewnić swoim pracownikom? To wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Reklama

- W trakcie upałów pracodawcy muszą zapewnić pracownikom darmowe zimne napoje w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28 stopni, a na zewnątrz 25 stopni - przypomina PIP.

Inspekcja zaleca korzystanie z klimatyzacji, ale w wielu biurach, firmach, magazynach itd. luksus ten jest niedostępny. Z kolei przy zajęciach na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym

W czasie upału każda godzina zajęć powyżej 8 może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego PIP sugeruje skrócenie czasu pracy, a zmiana w grafiku (np. wykonanie obowiązków w innym terminie) nie może być podstawą do obniżenia pensji.

PIP zaleca także, żeby w trakcie upałów i temperatur przekraczających 30 stopni w pomieszczeniu, nie zatrudniać młodocianych pracowników oraz zwrócić szczególną uwagę na pracujące kobiety, które karmią piersią.

Co ciekawe, w przypadku pracy wymagającej odpowiedniej higieny procesów technologicznych, pracodawca ma obowiązek zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy