reklama
reklama

Upamiętnili wydarzenia z 1945 roku. 80. rocznica zakończenia II wojny światowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Upamiętnili wydarzenia z 1945 roku. 80. rocznica zakończenia II wojny światowej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDokładnie 80 lat temu zakończyła się II wojna światowa. 8 maja 1945 roku w życie wszedł akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, podpisany we francuskim Reims. Kutnowski magistrat uczcił pamięć tamtych wydarzeń, składając kwiaty pod pomnikiem chwały, oddając hołd poległym za wolność ojczyzny.
reklama

Upamiętnili rocznicę końca wojny

8 maja 1945 roku stał się jednym z najważniejszych dat w historii świata, oznaczającym koniec najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości – II Wojny Światowej. Tego dnia wszedł w życie akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, podpisany we francuskim Reims, co oficjalnie zakończyło działania wojenne na europejskim froncie.

II wojna światowa odcisnęła piętno na globalnej historii, pochłaniając życie kilkudziesięciu milionów ludzi na całym świecie. Polacy stanowili znaczną grupę ofiar tego konfliktu — szacuje się, że około sześciu milionów Polaków straciło życie w wyniku działań wojennych. To tragiczne liczby, które przypominają o ogromie straty i cenie, jaką przyszło zapłacić za wolność i niepodległość.

reklama

Z okazji 80. rocznicy zakończenia wojny w wielu miejscowościach odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. W naszym mieście, przedstawiciele władz lokalnych złożyli kwiaty przy w miejscu pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym w Kutnie przy ul. Cmentarnej.

Takie uroczystości są ważnym przypomnieniem o konieczności pamięci i szacunku dla ofiar wojny. 

II wojna światowa to największa i najkrwawsza wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, światowych i hegemonicznych, trwająca od 1 września 1939 roku. Walki toczyły się głównie w Starym Świecie – Eurazji oraz Afryce, na wszystkich oceanach oraz w Oceanii, choć były też epizody w Ameryce Północnej.

reklama

Brały w niej udział państwa wszystkich kontynentów oraz 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów pod bronią. Spośród nich zginęły dziesiątki milionów, według różnych szacunków od 50 do 78 milionów.

Rekordowa liczba ofiar cywilnych to skutek między innymi ludobójstw (m.in. Holocaustu) i zbrodni wojennych pochłaniających miliony ludzkich istnień.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo