reklama
reklama

Uratowali niezwykłe zwierzę. W Polsce ten drapieżnik jest szczególnie chroniony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uratowali niezwykłe zwierzę. W Polsce ten drapieżnik jest szczególnie chroniony - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaNadleśnictwo Kutno poinformowało o szczęśliwym zakończeniu akcji, której głównym bohaterem był wyjątkowy, drapieżny ptak. Zwierzę zostało uratowane dzięki ludziom, którzy nie przeszli obojętnie obok jego cierpienia.
reklama

"Prawdopodobnie był podtruty"

Tego drapieżnego ptaka zna każdy z nas, bo uznaje się, że to właśnie on widnieje w naszym godle państwowym. Mowa o bieliku.

Jeden z osobników miał ogromne szczęście, ponieważ na jego drodze pojawili się ludzie, którzy nie wahali się pomóc mu w jego trudnym położeniu.

O szczegółach informuje Nadleśnictwo Kutno.

reklama

- W dniu 17.10.2024r. pracownicy Gospodarstwa Rybackiego w Łyszkowicach przywieźli do Leśnictwa Bielawy bardzo wycieńczonego Bielika, który po zbadaniu przez lekarza weterynarii został umieszczony w tymczasowej wolierze. Bielik prawdopodobnie był podtruty i nie przyjmował pokarmu – relacjonuje Nadleśnictwo Kutno, Lasy Państwowe.

Ważnym elementem ratowania ptaka było powiadomienie o wszystkim Komitetu Ochrony Orłów.

- W dniu 19.10.2024r. Pan Dariusz Andrewald z KOO wraz z Jackiem Chudym, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zaobrączkowali Bielika. W związku z tym, iż bielik był bardzo osłabiony i sam nie przyjmował pokarmu, przez trzy dni był karmiony ręcznie – opisuje Nadleśnictwo.

reklama

Na szczęście później stan bielika poprawił się i ustabilizował na tyle, że ptak zaczął samodzielnie pobierać pokarm.

Finał tej historii miał miejsce 22 października. Stan drapieżnego ptaka był na tyle doby, że został on wypuszczony na wolność w pobliżu miejsca, gdzie został znaleziony.

Wieloletnia ścisła ochrona

Zdjęcia udostępnione przez Nadleśnictwo Kutno możesz zobaczyć w poniższej galerii.

Warto dodać, że polska populacja tego zwierzęcia jest trzecią największą na starym kontynencie. Liczy około 1000-1400 par, więcej bielików jest tylko w Norwegii i europejskiej części Rosji.

reklama

Bieliki w naszym kraju od 40 lat są objęte ścisła ochroną szczególną.

- Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści – podkreślają leśnicy.

Każde nowe gniazdo zlokalizowane przez leśników od razu jest obejmowane ochroną. Specjaliści monitorują jego zasiedlenie, obserwują, czy są dorosłe ptaki.

Sezon lęgowy u bielików trwa od stycznia do końca lipca. Po tym czasie młode bieliki (jeśli jest sukces lęgowy) opuszczają gniazdo. 

- W celu ochrony lęgów i miejsca bytowania bielików wokół gniazda wyznacza się specjalne obszary stanowiące strefy ochrony całorocznej i okresowej. Powoływane decyzją właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska – dodaje Nadleśnictwo Koło.

Strefa to taki „rezerwat ścisły” stworzony specjalnie dla pary bielików, w który nie niepokojone mogą wyprowadzić lęgi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama